W Zakopanem trwa (13-15 września) II Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi organizowana przez Wydawnictwo INŻYNIERIA, pod honorowym patronatem Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie”.
– Dlaczego rozmawiamy o wodach opadowych? Dlatego, że jest to jeden z ważniejszych problemów zarówno w naszym kraju, jak i w Europie oraz poza nią. Opracowanie kompletnego systemu zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi jest konieczne nie tylko ze względu na konieczność zapobiegania lokalnym podtopieniom, ale również ze względu na zobowiązania, jakie Polska przyjęła, wchodząc w struktury Unii Europejskiej. Co więcej, obserwujemy zmieniający się dynamicznie klimat, coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska atmosferyczne i hydrologiczne, które powodują, że zagadnienia gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi nabierają coraz większego znaczenia – trzeba o nich mówić i projektować oraz wdrażać odpowiednie rozwiązania. Temu właśnie służą takie spotkania, jak nasze – powiedział Paweł Kośmider, prezes Wydawnictwa INŻYNIERIA, otwierając wydarzenie.
Podczas konferencji wygłoszonych zostanie ponad 20 referatów, wśród prelegentów i panelistów pojawią się również nazwiska władz IGWP – m.in. Przewodniczącego Rady Izby dr T. Rzepeckiego. Prezes IGWP, Dorota Jakuta, pierwszego dnia konferencji wygłosiła referat poświęcony problematyce wyzwań płynących dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kontekście ustawy Prawo wodne. – Prawo wodne jest jednym wielkim wyzwaniem dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. A największe wyzwania są przed nami. Przed nami bowiem kolejne nowelizacje m.in. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Resort zapowiada również powołanie regulatora cen – powiedziała D. Jakuta. Wśród najważniejszych zmian związanych z wejściem w życie nowego prawa wodnego Prezes IGWP wymieniła powołanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także zmianę finansowania. Otóż od wejścia w życie ustawy opłaty za pobór wód będą przed przedsiębiorstwa wod-kan odprowadzane do Wód Polskich, z kolei te za ścieki w 90% trafią do NFOŚiGW, a 10% do Wód Polskich.
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/2/49778,prawo-wodne-jest-dla-branzy-jednym-wielkim-wyzwaniem © inzynieria.com
Anna Lembicz, gł. specjalista ds marketingu i PR IGWP