Zanim Stacja Uzdatniania Wody w Mosinie (SUW Mosina) stała się jednym z najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów wodociągowych w Polsce, jej technologia produkcji wody pitnej była dostosowywana do obowiązujących wymagań. Jednak największa metamorfoza nastąpiła w latach 2010-2015 dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej.
W wyniku dokonanej w ramach Projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap I” inwestycji, całkowicie zmienił się wygląd Stacji. Istniejące obiekty zastąpiono nowymi, a pomiędzy nimi powstały nowe drogi wewnętrzne, parkingi i place pełne zieleni. Gruntowną przemianę przeszły technologie uzdatniania i produkcji wody. W efekcie wzrosła wydajność Stacji ze 100 tys. m3/d do 150 tys. m3/d wody pitnej, której jakość uległa zdecydowanej poprawie.
W ramach modernizacji, w pierwszej kolejności zastąpiono istniejące napowietrzalnie nowym system napowietrzania wody w układzie kaskadowym. Na lepsze właściwości fizyczno-chemiczne wody, w tym również na barwę i smak, wpłynęły zastosowane procesy technologiczne polegające na wprowadzeniu drugiego stopnia uzdatniania wody. Drugi stopień oparty jest o proces ozonowania oraz filtracji przez złoże węgla aktywnego. Stacja posiada elastyczną technologię i w przypadku nieoczekiwanych zmian jakości wody surowej (spowodowanych np. powodzią) możemy dawkować węgiel pylisty. Pełen zakres modernizacji wpłynął znacząco na uzyskanie wody stabilnej, co przełożyło się na zmniejszenie dawki środków dezynfekcyjnych i odstąpienie od dezynfekcji chlorem gazowym.
Realizacja wszystkich zadań w ramach modernizacji SUW była wyjątkowo trudna, bowiem wszystkie prace inwestycyjne odbywały się na czynnym obiekcie. Ani na chwilę nie można było zakłócić procesów uzdatniania i dostaw wody dla mieszkańców Poznania i okolic.
Główny specjalista ds. marketingu i PR – Jakub Kucharski
na podstawie materiałów Aquanet S.A.