Trwa nabór na podyplomowe studia Systemy Bezpieczeństwa Zaopatrzenia w Wodę

Trwa nabór na podyplomowe studia Systemy Bezpieczeństwa Zaopatrzenia w Wodę

Katedra Inżynierii Wody i Ścieków na Wydziale Inżynierii Środowiska I Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach ogłosiła nabór na podyplomowe studia Systemy Bezpieczeństwa Zapotrzebowania w Wodę, które poświęcone są zarządzaniu ryzykiem w zaopatrzeniu w wodę.

Dwusemestralne studia podyplomowe zostały uruchomione z myślą o przygotowaniu kadr do przeprowadzania ocen ryzyka i wdrażania Planów Bezpieczeństwa Wody. Dają możliwość zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy dotyczącej zarówno identyfikacji sytuacji i zdarzeń niebezpiecznych, mogących mieć wpływ na wystąpienie zagrożeń, jak i ryzyka jakie niosą one dla jakości wody i zdrowia ludzkiego.

Od dnia 12 stycznia 2021 r. obowiązuje w Unii Europejskiej Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2020/2184 z dnia 16 gru 159dnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi wdrażająca zalecane od ponad 30 lat przez Światową Organizację Zdrowia podejście oparte na ryzyku. Polska jest zobowiązana transponować i wdrażać zapisy nowej DWD. W Polsce transpozycja Dyrektywy realizowana jest przez zmiany w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Obecnie, proces trwający od trzech lat zbliża się do końca. Wszystkie podmioty uczestniczące w procesie dostaw wody pitnej, nie tylko przedsiębiorstwa wodociągowe (w tym gminy, inni dostawcy wody, organy inspekcji sanitarnej, administratorzy obiektów priorytetowych) będą musiały wdrożyć zarządzanie ryzykiem w codzienne praktyki eksploatacyjne systemów zaopatrzenia w wodę.

Studia podyplomowe Systemy Bezpieczeństwa Zaopatrzenia w Wodę odpowiadają na aktualne wyzwania wynikające z nowej dyrektywy DWD 2020/2184, polegające na obowiązkowym, kompleksowym zarządzaniu ryzykiem w zaopatrzeniu w wodę.

Zakres merytoryczne studiów uwzględnia aspekty prawne, organizacyjne, prawne, techniczno-technologiczne i zdrowotne. Program studiów zgodnie z zaleceniami DWD obejmuje wszystkie elementy Planów Bezpieczeństwa Wody według zaleceń i wytycznych WHO i normy europejskiej PN-en 15975-2:2013-12 – „Bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę do spożycia – Wytyczne dotyczące zarządzania kryzysowego i ryzyka – Część 2: Zarządzanie ryzykiem.

Program studiów przewiduje 187 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, uwzględnia najnowszą wiedzę niezbędną do skutecznego zarządzania, opartego na minimalizowaniu ryzyka związanego z potencjalnymi zdarzeniami niebezpiecznymi i związanymi z nimi zagrożeniami oraz ewentualnymi skutkami ich wystąpienia. Zajęcia odbywają się w trybie hybrydowym, łączącym zajęcia w trybie online z wykorzystaniem Platformy Zdalnej Edukacji ze stacjonarnymi sobotnio-niedzielnymi zjazdami. Integralnym elementem programów studiów są wizyty studyjne na wybranych obiektach wodociągowych.

Efekty kształcenia nabyte w toku studiów podyplomowych, są szczególnie ważne nie tylko dla nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem wodociągowym, nadzorowania przez gminy jakości świadczonych usług, ale także dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

Termin – październik 2024 r. – czerwiec 2025 r. (2 semestry)

Szczegółowe informacje na temat studiów oraz rekrutacji elektronicznej pod adresem
https://www.polsl.pl/rie4/systemy-bezpieczenstwa/

To właśnie studia dla Ciebie – zapraszamy!
Prof. dr hab. inż. Izabela Zimoch

W załączeniu szczegółowe informacje o kierunku studiów.

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ