6 października bieżącego roku we Wrocławiu odbyło się ostatnie z tegorocznego cyklu szkoleń pt.: “Taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków – aktualne interpretacje, wskaźniki i wyroki“, prowadzone przez panią Wandę Gorzelany, eksperta Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie”, oraz pana Marcina Błędzkiego, Głównego Specjalistę ds. Ekonomicznych Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
Podczas spotkania poruszane były kwestie związane z dokumentacją tworzącą wniosek taryfowy, podstawą i terminami jego opracowania; taryfą do ogłoszenia – terminami i skutkami ich niedotrzymania; procedurą zatwierdzania i wdrażania taryf; rozstrzygnięciami nadzorczymi i wyrokami sądów, a także koniecznymi rozwiązaniami finansowo-księgowymi ułatwiającymi opracowanie wniosku taryfowego. Poza tym: niezbędne przychody i ich podział stosownie do rodzaju działalności, rodzaju i struktury taryfy oraz grup taryfowych; wskaźniki do prawidłowego ustalenia taryf na rok 2016; ceny i stawki opłat w taryfie różnicujące grupy taryfowe; szczegółowe zasady ustalania stawek opłat abonamentowych; zasady ustalania stawek opłat za przyłączenie do sieci i za przekroczenie parametrów jakościowych ścieków; ceny i stawki opłat za wody opadowe i roztopowe; najczęściej występujące przyczyny odmowy zatwierdzania taryf; taryfy kwestionowane przez organy nadzoru, UOKiK oraz sądy.
Za sukces uznać można wyjaśnienie wątpliwości zagadnień związanych zarówno z tworzeniem taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, jak i tych związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, kwestiami podatkowymi jakie obowiązują w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych. Uczestnicy wzięli również udział w indywidualnych konsultacjach z wykładowcami.
Jednym z głównych tematów dyskusji podczas szkolenia był wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 czerwca 2015 o sygnaturze IISA/Wr 220/15, dotyczący ujmowania przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w taryfach za zbiorowe dostarczanie wody i zbiorowe odprowadzanie ścieków odpisów amortyzacyjnych od części wartości początkowej środka trwałego, która sfinansowana została dotacją. Wyrok sądu wskazuje, że w taryfach nie powinno ujmować się amortyzacji od części środka trwałego sfinansowanego z dotacji.
Kwestia ta zwróciła również uwagę UOKiK we Wrocławiu, który wystosował do Izby pismo z zapytaniem o opinię, czy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne do niezbędnych przychodów dla obliczenia taryfowych cen i stawek opłat za wodę i ścieki, może wliczać amortyzację od całej wartości środka trwałego, niezależnie od źródła jego finansowania.
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zajęła się sprawą i jest w trakcie tworzenia opinii na ten temat.
Przedstawiciele branży biorący udział w szkoleniu wyrazili zainteresowanie kolejnymi edycjami szkoleń – najbliższe związane będą z zamknięciem ksiąg rachunkowych za rok 2015, problemami dotyczącymi kwestii podatkowych oraz zmianami w spółkach handlowych. Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie” będzie informować Państwa o terminach ww. spotkań.
Zapraszamy serdecznie
Marta Wojnowska, Specjalista ds. Analiz Ekonomicznych
{AG}Szkolenie_Wrocław{/AG}