Szkockie wodociągi zainwestują 9 milionów funtów w instalacje fotowoltaiczne.

Szkockie wodociągi zainwestują 9 milionów funtów w instalacje fotowoltaiczne.

Scottish Water – państwowe przedsiębiorstwo zaopatrujące w wodę niemal 2,5 szkockich miliona gospodarstw domowych i 150 tys. klientów biznesowych przygotowało projekt stworzenia sieci elektrowni słonecznych o wartości 9 milionów funtów.

Wybrano czterech wykonawców, którzy zajmą się opracowaniem, projektowaniem i wykonaniem instalacji fotowoltaicznych kompaktybilnych z krajowymi celami w zakresie wdrożenia systemów energii odnawialnej.

Projekt zarządzany będzie przez zależną spółkę Scottish Water Horizons i będzie realizowany przez okres wstępny jednego roku z opcją kontynuowania w dwóch kolejnych latach.

Kierunek: samowystarczalność energetyczna

Andrew Macdonald, prezes Scottish Water Horizons, powiedział: “Ta inwestycja pokazuje nasze dalsze zaangażowanie w zmniejszenie kosztów energii i dążenie do utrzymania rachunków na jak najniższym poziomie dla klientów. Dzięki wykorzystaniu technologii, takich jak panele słoneczne, kilka naszych wodociągów może teraz generować całość, a w niektórych przypadkach nawet więcej energii elektrycznej koniecznej do ich funkcjonowania. Nasza inwestycja to nie tylko bezpośrednie korzyści dla Scottisch Water, ale także wartość dodana do osiągniecia krajowych celów w zakresie energii odnawialnej.

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z ekspertami w branży, dzięki której poprawimy nasze możliwości w obszarze OZE oraz będziemy jednym z najlepszych dostawców wody w Wielkiej Brytanii.”

Fotowoltaika to nie wszystko

Innowacje wdrażane w ciągu ostatnich lat przez Scottish Water zmniejszyły zużycie energii elektrycznej o ponad pięć procent od 2010 roku. Całkowita emisja dwutlenku węgla spadła o 18 procent od roku 2006/07, a wytwarzanie energii odnawialnej podwoiło się od 2013 roku do ponad 50GWh obecnie.

Oprócz planowanych paneli fotowoltaicznych działa 26 turbin wodnych, które wykorzystują naturalny przepływ wody do produkcji energii elektrycznej. Dodatkową energię wytwarza także 18 farm wiatrowych i dwie elektrownie na biomasę. Dodatkowo zakład recyklingu w pobliżu Cumbernauld, należący do spółki zależnej, generuje wystarczająco dużo biogazu do zasilania 2000 domów.

Zdaniem Izby:

“Pokazuje to, że nie tylko polskie przedsiębiorstwa wod.-kan. sięgają po fotowoltaikę jako źródło energii. Warto rozważyć takie rozwiązanie jako uzupełnienie mocy szczytowej wykorzystując posiadane tereny i budynki, bo ceny urządzeń cały czas spadają a ich produkcja coraz częściej podejmowana jest w Polsce.” – skomentował doniesienia Adam Gołębiewski – główny specjalista ds. spraw technicznych IGWP

Jakub Kucharski

Główny specjalista ds. marketing i PR

Źródło: http://www.scottishwater.co.uk/

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ