W siedzibie Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie” w Bydgoszczy trwa dwudniowe (5-6.12.2017 r.) posiedzenie Grupy Wymiany Doświadczeń (GWD) dotyczące tematyki z zakresu usług wodno-kanalizacyjnych. W imieniu gospodarzy zebranych przywitała prezes IGWP, Dorota Jakuta oraz Wiceprezydent Bydgoszczy Maria Wasiak, a uczestnicy mieli m.in. okazję wysłuchać prelekcji Marty Wojnowskiej, gł. specjalisty ds. analiz ekonomicznych, która omówiła tematykę związaną z benchmarkingiem przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Projekt pn. „Przygotowanie koncepcji Systemu Monitorowania Usług Publicznych (SMUP)” realizowany jest przez lidera projektu – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Główny Urząd Statystyczny (koordynator merytoryczny) we współpracy z partnerami samorządowymi: Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich i Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. Podmioty te zapraszają samorządy członkowskie poszczególnych organizacji do aktywnego włączenia się w budowanie systemu monitorowania usług publicznych w Polsce.
Celem projektu SMUP jest wypracowanie zestawu wskaźników i sposobu ich przedstawienia w statystyce publicznej z udziałem ekspertów z miast. Założenia systemu są opublikowane na stronie internetowej resortu MSWiA – http://administracja.mswia.gov.pl/download/58/2044.
SMUP ma być gotowy do końca 2020 roku. System pozwoli na monitorowanie przez władze samorządowe kluczowych dla przedsiębiorców i obywateli usług publicznych pod kątem ich ilości, jakości, dostępności i efektywności kosztowej; umożliwi prowadzenie porównań osiąganych wyników ze wskaźnikami innych jednostek z całego kraju (benchmarking). W rezultacie ma nastąpić poprawa jakości i dostępności świadczenia usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Wśród obszarów będących przedmiotem zainteresowania Sytemu wyróżnić można takie obszary, jak zarządzanie nieruchomościami (komunalny zasób mieszkaniowy, lokale użytkowe i nieruchomości gruntowe), drogownictwo i transport, ochronę środowiska (m.in. usługi wodno-kanalizacyjne oraz odbiór i gospodarkę odpadami), podatki i opłaty lokalne, inwestycje i budownictwo, geodezję i kartografię.
Głównym celem prac poszczególnych GWD będzie określenie zakresu usług poddawanych monitoringowi w ww. obszarach, wypracowanie zestawu wskaźników dla monitorowania, zbadanie dostępności danych i określenie źródeł tych, które nie są zbierane lub nie są udostępniane. Stąd też apel realizatorów projektu o zaangażowanie grupy jednostek samorządu o różnej wielkości i charakterystyce z terenu całego kraju, wniesienie swojego wkładu w powstanie SMUP, w oparciu o doświadczenia danych organizacji w świadczeniu konkretnych usług oraz ich monitorowaniu.
Spotkanie Grupy Wymiany Doświadczeń drugiego dnia odbędzie się w siedzibie Spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, a uczestnicy będą mogli m.in. zwidzić obiekt Hali Pomp czy podejrzeć pracę Działu Controllingu w bydgoskim MWiK.
Anna Lembicz, gł. specjalista ds. marketingu i PR IGWP