Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody

WODY PODZIEMNE – UCZYNIENIE NIEWIDZIALNEGO WIDOCZNYM.
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody poświęcony jest wodom podziemnym, a jego hasło to:

 „Wody podziemne – uczynnienie niewidzialnego widocznym.”

Pomimo, że wody podziemne są niewidoczne, odgrywają kluczową rolę w systemie wodnym świata, a dbanie o nie musi być naszym priorytetem i nie może być przez nas zapomniane.

Prawie cała płynna słodka woda na świecie to wody podziemne. W miarę nasilania się zmian klimatu ich stan staje się coraz bardziej krytyczny.

Pamiętajmy, że zasoby wody w warstwie wodonośnej są zasilane przez wody opadowe, które przenikają przez warstwy przepuszczalne dla wody i zatrzymują się ponad warstwami nieprzepuszczalnymi. Poziom wód podziemnych zależy przede wszystkim od ilości opadów atmosferycznych, ale także od ciśnienia atmosferycznego oraz jej zużywania przez człowieka. Czystość wód może być zagrożona przez chemizację rolnictwa oraz ścieki i odpady przemysłowe.

Wody podziemne są zawsze poza zasięgiem wzroku, a zatem zbyt często zapominane. Mimo to dostarczają połowę całej wody pitnej, ponad 40% wody do nawadniania i jedną trzecią zużycia wody przez sektor przemysłowy na Ziemi.

Na całym świecie około 2,5 miliarda ludzi polega wyłącznie na wodach podziemnych w celu zaspokojenia codziennego zapotrzebowania na wodę pitną i inne domowe potrzeby.

Zapotrzebowanie na wodę stale rośnie, napędzane wzrostem liczby ludności i zmianami w globalnych wzorcach konsumpcji. Głównym źródłem eksploatacji wód podziemnych jest nawadnianie w rolnictwie, które prowadzi do ich zużycia.  Nawadniane jest głównym motorem wyczerpywania się wód podziemnych. Coraz głębsze odwierty i pompy obciążają rezerwy, a przecież odnowienie zasobów wód podziemnych wymaga dziesiątków lub setek lat. Szybkie ich wykorzystanie powoduje jej niedobory.

Potrzebna jest współpraca, aby w zrównoważony sposób zarządzać tym cennym zasobem.

Apelem tegorocznej edycji Światowego Dnia Wody jest odezwa o konieczności dokładnego zbadania wód podziemnych, przenalizowania i monitorowania ich. Musimy dołożyć wszelkich starań, by to co niewidoczne stało się nam dobrze znane, bo nie jesteśmy w stanie zarządzać czymś czego nie zmierzymy. 

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” od lat prowadzi benchmarking – badanie porównawcze procesów i praktyk stosowanych przez przedsiębiorstwa. Nowy Benchmarking 4.0 realizowany przez Izbę zawiera informacje porównawcze z zakresu ujęć głębinowych w tym dane dotyczące zespołu urządzeń służących do poboru wód podziemnych z jednego punktu, wielu punktów lub z pewnego obszaru, zaopatrujących określonego użytkownika lub w określonym celu (np. studnia, sztolnia, dreny, studnia promienista, źródło).  Gromadzone dane są cennym źródłem wiedzy wykorzystywanym między innymi do monitoringu i analiz dotyczących wód gruntowych.

Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 roku. Święto zostało zainicjowane w czasie konferencji Szczytu Ziemi w 1992 roku (UNCED) w Rio de Janerio.

Problem światowych zasobów wodnych jest przedmiotem jednego z największych programów UNESCO – Międzynarodowego Programu Hydrologicznego (IHP), który dąży między innymi do dokonywania oceny stanu ekosystemów i zbiorników wodnych świata oraz dystrybucji i wykorzystania zasobów wody pitnej.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Światowego Dnia Wody
https://www.worldwaterday.org/share-2022
i stronie Światowego Tygodnia Wody
https://www.worldwaterweek.org/event/9726-world-water-day-2022—groundwater-making-the-invisible-visible


Oficjalna ilustracja Światowego Dnia Wody 2022
Oficjalny plakat Światowego Dnia Wody 2022
Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ