17 września Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie strategii dotyczącej farmaceutyków w środowisku. To ważna inicjatywa również dla naszej branży, gdyż farmaceutyki stanowią istotną grupę zanieczyszczeń zasobów wodnych. Prace nad dokumentem rozpoczęły się kilka lat temu, bardzo trudno było osiągnąć kompromis, szczególnie przy często sprzecznych interesach branży farmaceutycznej i środowisk ekologicznych.
Rezolucja przyjęta 671 głosami za, 15 przeciw i 10 wstrzymującymi się, wzywa unijne instytucje do podjęcia zdecydowanych działań, gdyż zanieczyszczenia farmaceutykami powodują długotrwałe szkody w ekosystemach, zmniejszają skuteczność leków oraz zwiększają odporność niektórych organizmów na antybiotyki.
Posłowie do PE pozytywnie przyjęli w 2019 roku komunikat Komisji w sprawie farmaceutyków, jednak zwracają uwagę na poważne opóźnienia w przedstawieniu przez KE szczegółów strategicznego podejścia i konkretnych działań. Wzywają także do ostrożniejszego stosowania leków, rozwoju bardziej ekologicznej produkcji i lepszego gospodarowania odpadami medycznymi w UE. Podkreślają, że produkty farmaceutyczne poważnie szkodzą ekosystemom. Mogą wpływać na zasoby wodne, ponieważ nie zawsze są skutecznie usuwane w oczyszczalniach ścieków. Pomimo w większości bardzo niskich stężeń istnieje ryzyko, że ich długofalowy wpływ na ludzi i środowisko może być niebezpieczny. Szczególny niepokój PE budzą substancje powodujące zaburzenia endokrynologiczne.
Według posłów jednym ze skutecznych rozwiązań może być poszukiwanie substancji mniej szkodliwych dla środowiska, a równie skutecznych w medycynie. W tym kontekście ważne jest, aby uczynić je bardziej biodegradowalnymi, nie obniżając jednocześnie ich skuteczności dla pacjentów.
Posłowie są także zaniepokojeni stale rosnącym średnim spożyciem leków na mieszkańca w UE, wzywają państwa członkowskie do wymiany najlepszych praktyk w zakresie ograniczania profilaktycznego stosowania antybiotyków i pozbywania się niewykorzystanych leków. Zachęcają lekarzy i weterynarzy do udzielania informacji, o tym jak należy postępować z niewykorzystanymi lekami.
Zdaniem posłów środki mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powinny obejmować nie tylko metody tzw. końca rury (skuteczne oczyszczanie ścieków), ale cały cykl życia leków, od projektowania i produkcji, aż po usuwanie i neutralizację.
Rezolucja jest pozytywnym sygnałem dla branży wod-kan, oby poszły za nią konkretne działania legislacyjne.
Klara Ramm
Źródło: Parlament Europejski