Posiedzenie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w dniu 12.09.2016r.

Posiedzenie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w dniu 12.09.2016r.

Posiedzenie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w dniu 12.09.2016r.

Dnia 12.09.2016r. Dorota Jakuta Prezes Izby, mec. Paweł Sikorski uczestniczyli w obradach Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Porządek obrad obejmował:

1. Zapoznanie się z „ Informacją o gospodarowaniu wodami w Polsce w latach 2014-2015”. Informację przedłożył Pan Mariusz Gajda Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/F1C3D5C0DB7A7B54C1257FD9002D8358/%24File/631.pdf

2.Omówienie wyników kontroli NIK „ Działania organów gmin na rzecz zwiększenia liczby użytkowników sieci kanalizacji sanitarnej”. Informację przedłożył Pan Mieczysław Łuczak

Wiceprezes NIK

https://www.nik.gov.pl/kontrole/P/15/053/

Minister Mariusz Gajda podsumowując informację o gospodarowaniu wodami zaznaczył, iż inwestycje, które nie zostaną wpisane do Planów Gospodarowania Wodami ( dalej: PGW) nie będą mogły otrzymać wsparcia finansowego ze środków UE. Przewiduje się, iż jeszcze w tym miesiącu PGW zostaną przyjęte przez Rząd.

W związku z uwagami zgłaszanymi przez samorządy, Plany Zarzadzania Ryzykiem Powodziowym nie będą obowiązywały samorządy obligatoryjnie.

W KZGW trwają końcowe prace nad wdrożeniem Krajowego Informatycznego Systemu Osłony Kraju.ISOK jest rozwiązaniem informatycznym, które będzie udostępniało bardzo szeroki zakres informacji nie tylko urzędom i podmiotom gospodarczym, ale również każdemu Polakowi, niezależnie czy korzystał będzie z niego w pracy, czy w domu. Stworzy możliwość sprawdzenia podstawowych danych o zagrożeniach powodziowych i atmosferycznych.

Minister wskazał również na;

– potrzebę podniesienia świadomości społeczeństwa w kwestii znaczenia gospodarki wodnej oraz dbałości o zasoby wodne w Polsce,

– konieczność zapewnienia finansowania gospodarki wodnej w cyklu wieloletnim,

-racjonalne decyzje inwestycyjne, z uwagi na ograniczone środki finansowe,

-pilną potrzebę wdrożenia profesjonalnego monitoringu wód.

Wiceprezes NIK Mieczysław Łuczak omawiając wyniki kontroli podkreślił, iż liczba gospodarstw domowych podłączonych do zbiorczej sieci kanalizacyjnej nie rośnie wystarczająco szybko. W ocenie NIK odpowiedzialność za niepodłączenie zakładanej liczby nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej ponoszą organy wykonawcze gmin.

W tym punkcie porządku obrad głos zabrała Prezes Izby Dorota Jakuta. Podkreśliła jak ważne jest egzekwowanie obowiązku podłączania się do sieci kanalizacyjnej, w związku z czym Izba deklaruje wolę uczestniczenia w pracach nad zmianą obowiązujących przepisów, zawnioskowanych przez NIK, zmierzających do zwiększenia skuteczności w jego realizacji. Zaznaczyła, że mimo wydatkowania już prawie 90 mld zł na inwestycje w gospodarce wodno-ściekowej, wydatkowania kolejnych 30 mld, które są przed branżą, Polsce mogą grozić kary unijne za nie osiągnięcie efektu ekologicznego. Unia Europejska będzie rozliczała nas właśnie z osiągniętego efektu, a nie ze zrealizowanego programu inwestycyjnego.

Dorota Jakuta
Prezes Izby

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ