Tematem posiedzenia Komisji Środowiska Senatu RP w dniu 7 lutego br. było wykorzystanie ścieków i osadów ściekowych jako źródła energii. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” – Pani Dorota Jakuta, Przewodniczący Rady Izby – Pan Tadeusz Rzepecki, Adwokat – Pan Paweł Sikorski. Przedstawiciele branży przedstawili prezentacje mające na celu zobrazowanie aktualnej sytuacji.
Uczestniczący w posiedzeniu Komisji wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zauważył, iż „Na gospodarkę odpadami i na gospodarkę wodno-ściekową mamy łącznie 3,4 mld euro w tej perspektywie unijnej”. Podkreślił, iż „Gospodarka obiegu zamkniętego będzie wpływać na polską gospodarkę, na nasze budżety czy to samorządowe, czy domowe w długiej perspektywie. Możemy z tego skorzystać, jeżeli we właściwy sposób zaplanujemy sobie drogę dojścia do gospodarki obiegu zamkniętego i zoptymalizujemy procesy i rozwiązania dotyczące m.in. instalacji i urządzeń, czy to w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, czy też osadami ściekowymi”.
Jednym z prelegentów był dr inż. Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, którego wystąpienie dotyczyło „Zastosowanie procesu hydrolizy termicznej w oczyszczalni ścieków w Tarnowie”.
Gospodarka obiegu zamkniętego, zwana także cyrkulacyjną, opiera się na założeniu, że surowce, materiały i produkty powinny być wykorzystywane przez maksymalnie długi czas. Jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej, który ma przyczynić się do zrównoważonego rozwoju gospodarki, niskoemisyjnej, oszczędnej i konkurencyjnej.
Prezentacje do pobrania:
1._B.Margueritte_Problem_globalny.pdf
4._2017-02-07_Zastosowanie_procesu_THP_na_oczyszczalni_w.pdf
5.Koncepcja_ITPOE_Warszawa_Komisja.pdf