Obowiązki wynikające z ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych

Obowiązki wynikające z ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych

Szanowni Państwo,

Dla ułatwienia wykonania obowiązków wynikających z ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych Izba Gospodarcza ,,Wodociągi Polskie’’ przedstawia dla Członków Izby poniższe informacje.

Na podstawie art. 29 ust.2 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ( dalej : ,,ustawa’’) na podmioty wykonujące zadania z zakresu użyteczności publicznej a wiec także przedsiębiorstwa wod-kan, nałożone zostały obowiązki przekazywania Prezesa UKE aktualnych, zgodnych ze stanem faktycznym, kompletnych oraz adekwatnych do potrzeb wykonania obowiązku, informacji o posiadanej infrastrukturze telekomunikacyjnej, publicznych sieciach telekomunikacyjnych, budynkach umożliwiających kolokację, świadczonych usługach telefonicznych, usługach transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu i usługach rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych oraz aktualizacji corocznej w terminie do dnia 31 marca, według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku.

Na podstawie art. 29 ust 2b : ,,Podmioty, o których mowa w ust. 2, które nie posiadają infrastruktury telekomunikacyjnej, publicznych sieci telekomunikacyjnych, budynków umożliwiających kolokację i nie świadczą usług telefonicznych, usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz usług rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych, przekazują Prezesowi UKE corocznie w terminie do dnia 31 marca według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, oświadczenie, że nie posiadają infrastruktury telekomunikacyjnej, publicznych sieci telekomunikacyjnych, budynków umożliwiających kolokację i nie świadczą usług telefonicznych, usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz usług rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych.’’

Wytyczne do powyższych obowiązków zawarte zostały w Rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 24 lutego 2014 r. w sprawie inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych.

Dodatkowo, na podstawie art. 29c ustawy :

,,Operator sieci przekazuje Prezesowi UKE w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 29b ust. 2, posiadane w postaci elektronicznej informacje, o których mowa w art. 29b ust. 1 pkt 3 lub 4, w celu ich udostępniania przez punkt informacyjny do spraw telekomunikacji. Operator sieci przekazuje te informacje corocznie w terminie do dnia 31 marca według stanu faktycznego i prawnego na dzień 31 grudnia poprzedniego roku. Obowiązek wskazany w zdaniu drugim dotyczy również aktualizacji informacji przekazanych Prezesowi UKE w celu ich udostępniania przez punkt informacyjny do spraw telekomunikacji.’’

Wskazane art. 29b ust.1 pkt 3 i 4 stanowią :

3) o istniejącej infrastrukturze technicznej, innej niż infrastruktura objęta inwentaryzacją, o której mowa w art. 29 ust. 1, a także o kanałach technologicznych, określających:

a) ich lokalizację i przebieg,

b) rodzaj i aktualny stan oraz sposób użytkowania,

c) dane kontaktowe w sprawach dostępu;

4) o planach inwestycyjnych w zakresie wykonywanych lub planowanych robót budowlanych, finansowanych w całości lub w części ze środków publicznych, dotyczących infrastruktury technicznej lub kanałów technologicznych, określających:

a) lokalizację i rodzaj robót,

b) element infrastruktury technicznej lub kanału technologicznego, którego roboty dotyczą,

c) przewidywaną datę rozpoczęcia robót i czas ich trwania,

d) dane kontaktowe w sprawach koordynacji robót budowlanych;

Ustawa w art. 2 ust 1. Pkt. 6) zawiera definicje infrastruktury technicznej :

,, – każdy element infrastruktury lub sieci, który może służyć do umieszczenia w nim lub na nim elementów infrastruktury lub sieci telekomunikacyjnej, nie stając się jednocześnie aktywnym elementem tej sieci telekomunikacyjnej, taki jak rurociągi, kanalizacja, maszty, kanały, komory, studzienki, szafki, budynki i wejścia do budynków, instalacje antenowe, wieże i słupy, z wyłączeniem:

a) kabli, w tym włókien światłowodowych,

b) elementów sieci wykorzystywanych do zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi,

c) kanałów technologicznych w rozumieniu art. 4 pkt 15a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2068, z późn. zm.);’’

Na podstawie tak zdefiniowanej przez ustawodawcę definicji infrastruktury technicznej przyjąć należy, że obwiązek zgłoszenia dotyczyć będzie tych elementów, które w ocenie zgłaszającego posłużyć mogą do umieszczenia elementów infrastruktury lub sieci telekomunikacyjnej.

Wzory formularzy służące do przekazywania informacji Prezesowi UKE przez podmioty, o których mowa w art. 29c ust. 1 zawarte zostały w Rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z dnia 31 lipca 2019 r. w sprawie informacji o infrastrukturze technicznej i kanałach technologicznych oraz o stawkach opłat za zajęcie pasa drogowego.

Z uwagi na sytuację epidemiczną na mocy przepisów ustawy tarczy antykryzysowej termin wydłużony został do 30 kwietnia 2020 roku.

Z niewykonanie ww. obowiązków przez zobowiązany podmiot, Prezes UKE na mocy art. 209 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne może nałożyć karę pieniężną

Poniżej przedstawiamy przykładowe zapytanie skierowane w przedmiotowej sprawie do Izby

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (dalej jako „ustawa”), zwracamy się z prośbą o przesłanie stanowiska Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w zakresie wynikającego z ustawy obowiązku operatora sieci do przekazania Prezesowi UKE w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 29b ust. 2, posiadanych w postaci elektronicznej informacji, o których mowa w art. 29b ust. 1 pkt 3 lub 4, w celu ich udostępniania przez punkt informacyjny do spraw telekomunikacji.

Zgodnie z art. 29c ust. 1 ustawy, powyższe informacje należy przekazać corocznie w terminie do dnia 31 marca.

W szczególności prosimy o informację, w zakresie następujących problemów interpretacyjnych:

1. Czy brak wiedzy odnośnie możliwości wykorzystania posiadanych przez operatora urządzeń pod realizację infrastruktury telekomunikacyjnej w kontekście przepisów ustawy świadczy o tym, że:

a. operator nie posiada informacji o takich urządzeniach, zatem nie ma obowiązku przekazywania informacji, czy

b. operator posiada informację w postaci elektronicznej o infrastrukturze, zatem powinien przeanalizować, które urządzenia spełniają warunki niezbędne dla umieszczenia w nich albo na nich elementów sieci telekomunikacyjnej i przekazać dane w tym zakresie Prezesowi UKE.

2. Które urządzenia infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej spełniają warunki niezbędne dla umieszczenia w nich albo na nich elementów sieci telekomunikacyjnej.

Odpowiedź opinia prawna, autor prof. dr hab. Bartosz Rakoczy:

,,Odpowiadając na Państwa prośbę o stanowisko Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” uprzejmie informuję, iż brak wiedzy odnośnie możliwości wykorzystania posiadanych przez operatora urządzeń pod realizację infrastruktury telekomunikacyjnej w kontekście przepisów ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oznacza, iż operator nie posiada takich informacji, a zatem nie ma obowiązku przekazywania tych informacji (których zresztą nie posiada). Nie można bowiem przekazać informacji, której się nie ma. Ustawa nie określa również, które urządzenia infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej spełniają warunki niezbędne dla umieszczenia w nich albo na nich elementów sieci telekomunikacyjnej. Co więcej, ustawa nie określa żadnych parametrów technicznych, ani nawet rodzajowych. Oznacza to, iż każdorazowo to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne musi samodzielnie określić i zdecydować, które jego zdaniem urządzenia mogą służyć temu celowi, a które nie. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” uprzejmie informuje, iż przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne stosują różne kryteria i parametry, przy czym za dominujący można uznać parametr średnicy urządzenia, uznając, że jest to urządzenie o średnicy Ø 300.

Zaznaczyć jednak należy, że nie wynika to z normy prawnej a z praktyki i doświadczenia przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.’’

Dodatkowo uprzejmie informujemy, że z konsultacji jakie zostały przeprowadzone z innymi przedsiębiorstwami wynika, że dodatkowo przedsiębiorstwa wod-kan przyjęły kryterium takiej wielkości sieci, która umożliwia fizyczne wejście, a zatem jeszcze węższy zakres niż wymieniony wyżej parametr średnicy Ø.

adw. Paweł Sikorski

 

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ