Newsletter “Woda w UE” – maj 2023

Newsletter “Woda w UE” – maj 2023

Wybory EurEau

Podczas Walnego Zgromadzenia EurEau w Pradze wybrano na nową kadencję prezydenta federacji, przewodniczących komisji oraz członków Prezydium.

Pär Dalhielm będzie od 1 lipca nowym prezydentem EurEau. Jest dyrektorem generalnym szwedzkiej organizacji wodociągów i kanalizacji Svenskt Vatten.

Liderkami komitetu EU1 ds. wody pitnej zostały:

  • Gesche Grützmacher (DVGW, Niemcy) i Riina Liikanen (FIWA, Finlandia):

Liderami komitetu EU2 ds. ścieków zostali:

  • John Casey (Uisce Éireann, Irlandia) i Paula Lindell (FIWA, Finlandia):

Liderami komitetu EU3 ds. ekonomiczno-prawnych zostali:

  • Denis Bonvillain (FP2E, Francja) i Brian Murphy (Uisce Éireann, Irlandia).

W skład Prezydium wchodzą:

  • Mariano Blanco Orozco (AEAS, Hiszpania),
  • Claudia Castell-Exner (DVGW, Niemcy),
  • Karl Cilia (Water Services Corporation, Malta),
  • Stuart Colville (Water UK),
  • Sandis Dejus (Latvian Water and Wastewater Works Association),
  • Luigi del Giacco (Utilitalia, Włochy)
  • Klara Ramm, (IGWP, Polska).
  • Alain Gillis jako skarbnik (Belgaqua, Belgia).

Rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów

Parlament rozpoczął negocjacje w sprawie poprawek kompromisowych. Niestety, ogólne podejście wielu posłów pozostaje dla naszego sektora bardzo niekorzystne. Posłowie nie popierają zaostrzenia zasad stosowania pestycydów, łagodzą zapisy czyniąc wiele wymagań dobrowolnymi. Wpływ sektora zdrowia czy wody na posłów nie jest tak silny w PE jak rolnictwa.

Zdrowa gleba

Wniosek Komisji, który ma zostać przedstawiony 5 lipca 2023 r. Zdrowie gleby ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia kluczowych celów Europejskiego Zielonego Ładu, takich jak neutralność klimatyczna, przywrócenie różnorodności biologicznej, zero zanieczyszczeń, zdrowe, zrównoważone systemy żywnościowe, odporne środowisko. EurEau uczestniczy w pracach grupy ekspertów Komisji ds. wdrażania strategii UE w zakresie gleb.

Środowiskowe Normy Jakości

Parlament Europejski pracuje nad kompromisowymi poprawkami do dyrektywy w sprawie norm jakości środowiska (EQSD) i dyrektywy w sprawie wód podziemnych (GWD). Więcej informacji można znaleźć w stanowisku EurEau.

Prawo farmaceutyczne

W dniu 26 kwietnia KE opublikowała projekt prawodawstwa farmaceutycznego w celu uproszczenia i przyspieszenia opracowywania leków. Parlament wyznaczył dwóch sprawozdawców: Pernille Weiss (DK, PPE) w sprawie dyrektywy dotyczącej produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz Tiemo Wölken (DE, S&D) w sprawie rozporządzenia w sprawie wspólnotowych procedur wydawania pozwoleń i nadzoru nad produktami leczniczymi przeznaczonymi dla ludzi i zastosowań weterynaryjnych.

Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych

Odbyło się głosowanie ENVI w Parlamencie Europejskim, kilka poprawek popieranych przez EurEau zostało zgłoszonych i przyjętych. Sprawozdanie ma zostać poddane pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym 10 lipca.

Mikroplastik

Chociaż ostatecznie przyjęto ograniczenie REACH dotyczące celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku, wnioski legislacyjne Komisji dotyczące nieumyślnie uwalnianych cząstek nie znajdują się już w porządku obrad Komisji. Początkowo miały one dotyczyć opon, tekstyliów i innych źródeł emisji.

Rozporządzenie w sprawie taksonomii

Na podstawie raportów z Platformy Zrównoważonego Finansowania Komisja Europejska opracowała projekt aktu delegowanego w sprawie środowiska oraz zmodyfikowała akt delegowany w sprawie klimatu. EurEau wykorzystała czterotygodniowy okres konsultacji społecznych do przedłożenia propozycji poprawy kryteriów selekcji dla usług związanych z wodą pitną i ściekami.

Ostateczna propozycja Komisji powinna zostać niedługo opublikowana.

Konsultacje Komisji Europejskiej: Zasada „zanieczyszczający płaci”

Komisja rozpoczęła konsultacje społeczne (termin do 08.04.2023 r.) w celu zebrania informacji na temat stosowania zasady zarówno w prawodawstwie unijnym, jak i krajowym. Efektem tej inicjatywy powinna być rekomendacja, która zostanie opublikowana w 2024 roku.

Zgodnie z unijnym prawodawstwem dotyczącym ochrony środowiska zanieczyszczający powinien ponieść koszty naprawy szkód w środowisku, jeśli środki kontroli u źródła są niewystarczające. W praktyce jednak koszty często obciążają społeczeństwo lub operatorów wodociągów.Opracowała Klara Ramm k.ramm@igwp.org.pl

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ