Newsletter EurEau „Woda w UE” – styczeń 2023

Newsletter EurEau „Woda w UE” – styczeń 2023

Dyrektywa w sprawie wody pitnej – wycieki

EurEau przygotowała projekt stanowiska, w którym proponuje zharmonizowaną metodę zbierania danych dotyczących wycieków. Opracowanie wynika z wprowadzenia obowiązku przedstawiania przez państwa członkowskie krajowych ocen wycieków (art. 4 ust. 3 nowej dyrektywy w sprawie wody pitnej).

Dyrektywa ściekowa

Wiele krajowych i europejskich instytucji prowadzi konsultacje zaproponowanej przez Komisję Europejską nowej dyrektywy. Izba uczestniczy w wypracowaniu stanowiska.

Parlament Europejski wyznaczył już posła sprawozdawcę, jest nim Nils Torvalds (Finlandia, Renew).

Rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów

Państwa członkowskie i Parlament Europejski są niestety wciąż jeszcze dalekie od przedstawienia opinii na temat projektu rozporządzenia. Wiele organizacji, w tym EurEau kontynuuje działania na rzecz promowania ochrony zasobów wody pitnej przed skażeniem pestycydami oraz osiągania spójności polityki z Ramową Dyrektywą Wodną i dyrektywą w sprawie wody pitnej. Na wniosek Rady Komisja przygotuje dodatkową ocenę skutków dotyczącą w szczególności zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Z kolei w Parlamencie sprawozdanie spodziewane jest na początku lutego. Nie ustalono jeszcze terminów składania poprawek i opinii komisji AGRI.

Stanowisko EurEau można przeczytać tutaj.

Standardy środowiskowe

W październiku Komisja opublikowała wniosek zmieniający ramową dyrektywę wodną (RDW), dyrektywę w sprawie norm jakości środowiska (EQSD) i dyrektywę dotyczącą wód podziemnych (GWD). Komisja ENVI Parlamentu Europejskiego wyznaczyła Milana Brgleza (S&D) na sprawozdawcę. EurEau przygotowuje stanowisko. Postrzega zmiany pozytywnie, ponieważ bardziej rygorystyczne normy jakości powinny prowadzić do lepszej ochrony zasobów wodnych. Branża wodna zawsze jednak podkreśla, że priorytetem musi być kontrola u źródła oraz spójność regulacji w celu zwalczania zanieczyszczeń przed przejściem do środków „końca rury” (które powinny towarzyszyć Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta).

Zanieczyszczenia chemiczne

W styczniu pięć krajów europejskich przedłożyło ECHA (Europejska Agencja Chemiczna) propozycję ograniczenia PFAS. Więcej można znaleźć tutaj. Stało się to po opublikowaniu przez Komisję we wrześniu aktu delegowanego zmieniającego załączniki do CLP  (system klasyfikacji, pakowania i znakowania substancji), w celu wprowadzenia nowych klas zagrożenia. Więcej można znaleźć tutaj.

23 przedsiębiorstwa i organizacje wystosowały do Ursuli von der Leyen wspólny list z prosba o nieopóźnianie przegladu rozporządzenia REACH. Można go znaleźć tutaj. Komisja opóźniła publikację do końca roku.

Farmaceutyki w środowisku

Firma farmaceutyczna Haleon rozpoczęła dziewięciomiesięczny dialog moderowany przez SIWI (Szwedzki Międzynarodowy Instytut Wodny) i angażujący niewielką liczbę interesariuszy, w tym EurEau. Celem jest uzgodnienie zestawu działań ograniczających uwalnianie farmaceutyków do środowiska. Pierwsze spotkanie odbyło się styczniu.

To pierwszy raz, kiedy europejski przemysł farmaceutyczny jest zaangażowany w poważny dialog z sektorem wodnym.

Komisja ma opublikowac projekt zmienionego prawodawstwa farmaceutycznego w pierwszej połowie marca 2023 r.

Dyrektywa o emisjach przemysłowych (IED)

Poprawki do projektu rewizji dyrektywy złożone przez posłów w komisji ENVI zostały opublikowane na początku stycznia. Wiele z propozycji potwierdza poglądy branży wod-kan, w tym wymóg informowania operatorów oczyszczalni ścieków o zrzutach do miejskich sieci kanalizacyjnych, konsultowania się z operatorami przed udzieleniem pozwolenia przemysłowego oraz zakazania zrzutów substancji, które nie są wyraźnie dozwolone przez pozwolenie. Mamy nadzieję, że Parlament będzie głosował za utrzymaniem wysokiego poziomu ambicji w zakresie ochrony zasobów wodnych przed zanieczyszczeniem i nadmiernym zużyciem.

Głosowanie w komisji ENVI Parlamentu Europejskiego w tej sprawie zaplanowano na 27 kwietnia 2023 r. Prezydencja szwedzka ma na celu przyjęcie przez Radę podejścia ogólnego do tekstu przed lipcem.

Związki polyquarnium: badanie UBA dotyczące toksyczności

Kilku członków EurEau wniosło wkład w badanie niemieckiej agencji ochrony środowiska UBA dotyczące ekotoksyczności związków polyquarnium (polimerów polikationowych) stosowanych w kosmetykach. Polimery te mogą przedostawać się do oczyszczalni ścieków poprzez zanieczyszczenia dopływające.

Badanie jest dostępne w języku niemieckim tutaj (streszczenie w języku angielskim na s. 18-24).

Regulacja o surowcach krytycznych

Komisja Europejska powinna w marcu opublikować akt prawny związany z zabezpieczeniem surowców krytycznych, do których dostęp został utrudniony przez pandemię COVID-19 i wojnę w Ukrainie.  EurEau nalega na uwzględnienie w nim wszystkich produktów wykorzystywanych przez podmioty o znaczeniu krytycznym, w tym operatorów wod-kan, w celu zapewnienia ciągłości usług.

Uwagi EurEau można znaleźć tutaj.

Dyrektywy o bezpieczeństwie

Zarówno dyrektywa o cyberbezpieczeństwie w całej Unii (NIS2), jak i dyrektywa w sprawie odporności podmiotów krytycznych (CERD) zostały opublikowane w grudniu i powinny zostać wdrożone do października 2024 r. Operatorzy wod-kan zostali uwzględnieni w definicji podmiotów krytycznych. W zależności od zagrożeń nowe przepisy mogą mieć również zastosowanie do bardzo małych operatorów.

Opracowała Klara Ramm k.ramm@igwp.org.pl

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ