Przedstawiamy najnowszy newsletter EurEau – Europejskiej Federacji Krajowych Stowarzyszeń Usług Wodnych, której członkiem jest Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie” – Woda w UE za listopad 2021.
Środowiskowe normy jakości dla produktów farmaceutycznych
Stanowisko EurEau w sprawie standardów jakości środowiska można znaleźć tutaj. EurEau wspiera ustalanie środowiskowych standardów jakości (EQS) dla produktów farmaceutycznych pod warunkiem spełnienia kilku warunków wstępnych, tak aby uniknąć sytuacji, gdy sektor wodociągów będzie jedynym sektorem odpowiedzialnym za usuwanie farmaceutyków z wody.
Ścieki przemysłowe w kanalizacji
Stanowisko EurEau w sprawie zrzutów przemysłowych do kanalizacji koncentruje się na kontroli źródła ścieków przemysłowych. Wspieramy wzmocnienie zapisów Dyrektywy o Emisjach Przemysłowych (IED) oraz Dyrektywy ściekowej (UWWTD) oraz rozporządzeń wykonawczych. Konieczne jest zaangażowanie operatorów oczyszczalni ścieków komunalnych w proces wydawania zezwoleń, zagwarantowanie im dostępu do aktualnych informacji, egzekwowanie zgodności i stosowanie zasady „zanieczyszczający płaci”.
Efektywność energetyczna i energia odnawialna
EurEau wspiera ogólny cel dyrektywy (EED), który polega na promowaniu efektywności energetycznej, korzystanianie z energii odnawialnej z ogólnym celem osiągnięcia neutralności energetycznej i klimatycznej. EED i dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED) wspierają ten proces, biorąc pod uwagę emisje gazów cieplarnianych. Stanowisko EurEau tutaj.
Chociaż dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED III) nie odnosi się konkretnie do sektora wodnego, obieg wody ma potencjał wytwarzania energii odnawialnej. W związku z tym sektor wodny w znacznym stopniu przyczynia się do realizacji celów w zakresie energii odnawialnej i polityki klimatycznej. Stanowisko EurEau znajduje się tutaj.
Wartość usług wodnych
COP26 skupił uwagę społeczną na zmianach klimatu. Chociaż woda jest podstawą gospodarki i funkcjonowania społeczeństwa, jest również silnie uzależniona od zmieniających się wzorców pogodowych. Mieszkańcy Europy muszą rozumieć wartość usług wodnych, odpowiedzialność jaką operatorzy wodociągów biorą na siebie dostarczając bezpieczną wodę i odbierając oraz oczyszczając ścieki. Komunikat prasowy EurEau można znaleźć tutaj.
Dyrektywa kąpieliskowa
W dniach 29 i 30 listopada Komisja Europejska zorganizowała warsztaty na temat rewizji dyrektywy o wodach w kąpieliskach.
EurEau przygotowuje odpowiedź na konsultacje społeczne, które Komisja rozpoczęła w sprawie zmiany dyrektywy.
Dyrektywa wymaga od państw członkowskich monitorowania i oceny wody w kąpieliskach pod kątem co najmniej dwóch parametrów bakterii (kałowych).
Wspólna Polityka Rolna
Parlament Europejski dał ostateczne zielone światło kompromisowemu porozumieniu w sprawie WPR wynegocjowanemu z państwami członkowskimi. Rada powinna zaakceptować porozumienie w ciągu najbliższych tygodni.
Jednym z celów nowej WPR jest pomoc w walce ze zmianą klimatu i zrównoważonym gospodarowaniu zasobami naturalnymi.
Nowa strategia dotycząca gleby
Komisja Europejska przyjęła nową strategię na rzecz zdrowych gleb do 2030 r., ogłaszając specjalny wniosek ustawodawczy na 2022 r. EurEau wspiera tę inicjatywę, ponieważ zdrowe i nieuszczelnione gleby są warunkiem ochrony zasobów wody pitnej i zrównoważonej gospodarki wodnej. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Inicjatywa ta, będąca częścią unijnej strategii różnorodności biologicznej do roku 2030, zaktualizuje obecną strategię dotyczącą degradacji gleby i ochrony zasobów ziemi. Cele to: ochrona żyzności gleby, zmniejszenie erozji, zwiększenie ilości materii organicznej i zdefiniowanie „dobrego stanu ekologicznego” gleb.
Mikroplastik
Pod koniec 2022 r. Komisja przedstawi wniosek ustawodawczy mający na celu ograniczenie niezamierzonego uwalniania mikroplastiku (włókien tekstylnych, cząstek z zużycia opon) za pomocą środków kontroli źródła. Trwa badanie przygotowawcze pod kierunkiem Biois. Strona internetowa badania https://microplastics.biois.eu.
Zmiana prawa farmaceutycznego
Konsultacje społeczne dotyczące ustawodawstwa farmaceutycznego trwają do 21 grudnia.
Przy 527 głosach za, 92 przeciw i 70 wstrzymujących się, na posiedzeniu plenarnym Parlament Europejski poparł raport z Montserrat przyjęty przez komisję ENVI w sprawie strategii farmaceutycznej dla Europy. Więcej można znaleźć tutaj.
Zmiana rozporządzenia CLP (klasyfikacja, oznakowanie i pakowanie substancji i mieszanin)
EurEau przekazała opinię do rozpoczętych przez Komisję konsultacji społecznych w sprawie zmiany klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (rozporządzenia CLP). Zmiana rozporządzenia CLP ma na celu pozycjonowanie go jako nadrzędnego instrumentu prawodawstwa UE dotyczącego chemikaliów poprzez ustanowienie klas zagrożeń oraz kryteriów oceny niebezpiecznych właściwości substancji. Oznaczałoby to, że substancja zaklasyfikowana ze względu na jej niebezpieczne właściwości zgodnie z CLP, będzie uważana za niebezpieczną we wszystkich innych aktach prawnych dotyczących chemikaliów, umożliwiając w ten sposób szybszą klasyfikację i ograniczenie PFAS ze względu na ich trwałe, bioakumulacyjne, mobilne i toksyczne właściwości.
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych
Komisja przyjęła wniosek dotyczący dyrektyw RED (o energii odnawialnej) i EED (o efektywności energetycznej) w lipcu 2021 r.
EurEau popiera cele dyrektyw jako środka do osiągnięcia neutralności energetycznej i klimatycznej, jednak konieczna jest modyfikacja definicji biomasy w RED, aby osady ściekowe były należycie uznawane za źródło pochodzenia biogazu.
EurEau popiera pomysł audytów energetycznych, szczególnie w zakresie emisji gazów cieplarnianych.
Dyrektywa NIS
28 października komisja ITRE Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie w sprawie dyrektywy NIS2 i upoważniła sprawozdawców do rozpoczęcia negocjacji z Radą w sprawie ostatecznego tekstu. Chociaż EurEau z zadowoleniem przyjmuje decyzję o włączeniu niektórych firm sektora publicznego do definicji MŚP, nadal istnieją obawy dotyczące potencjalnego włączenia i powiązanych kosztów dla bardzo małych operatorów.
Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.
Dyrektywa w sprawie koncesji
15 listopada DG GROW zorganizowała spotkanie na temat funkcjonowania dyrektywy koncesyjnej oraz skutków wyłączenia sektora wodnego.
Tylko trzy państwa członkowskie stosują dyrektywę w zakresie usług wod-kan, a trzy kolejne stosują ją częściowo. Dyskusja wykazała, że ocena skutków wykluczenia sektora wodnego jest trudna, a rozwiązania są zazwyczaj dostosowywane do lokalnych uwarunkowań.
Więcej szczegółów tutaj.
Raport Europejskiej Agencji Środowiska
EEA opublikowała raport na temat oceny zasobów wodnych: „Kierunki i presje wynikające z wybranych kluczowych wyzwań gospodarki wodnej”. Plik pdf znajduje się tutaj.
Opublikowane przez EEA profile krajów opracowane pod kątem zgodności z dyrektywą ściekową znajdują się tutaj.
Podcasty EurEau
Podcasty nagrywane z udziałem ekspertów EurEau przybliżają zagadnienia, nad którymi pracujemy. W najnowszym podcaście Klara Ramm rozmawia o wartości usług wodociągowych.
EurEau na konferencjach
Bertrand Vallet z Sekretariatu EurEau, przedstawił priorytety polityki europejskiej dla sektora wodnego na konferencji SOVAK.
Oliver Loebel, sekretarz generalny EurEau, przemawiał na konferencji bałkańskiej 3 listopada.
Bertrand uczestniczył w dyskusji panelowej podczas seminarium internetowego poświęconego zaangażowaniu interesariuszy projektu FAIRWAY.
Dr Claudia Castell-Exner, przewodnicząca EurEau, przemawiała na spotkaniu Intergrupy Parlamentu Europejskiego w sprawie PFAS.
Caroline Greene, z Sekretariatu EurEau, zaprezentowała w jaki sposób przekazujemy nasze badania i dane dotyczące wody w Domu Europejskim – Ambrosetti.
Klara Ramm zaprezentowała oczekiwania EurEau podczas konferencji PrimeWater na temat obserwacji Ziemi.
Opracowała Klara Ramm, k.ramm@igwp.org.pl
Wszystkie wcześniejsze newslettery EurEau znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem: