Strategia UE dla sektora włókienniczego
Strategia jest bardzo istotna dla sektora wodnego, gdyż dotyczy emisji zanieczyszczeń, szczególnie mikroplastiku. Podkreśla istotę gospodarki o obiegu zamkniętym, konieczność ograniczania produkcji na rzecz recyklingu i odzysku tekstyliów.
EurEau pozytywnie przyjęłą publikację Strategii, nasz komentarz można znaleźć tutaj.
Rozporządzenie w sprawie ustanowienia ram na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej (2021/1119)
Obecna sytuacja geopolityczna i cel, jakim jest przejście do neutralności klimatycznej do roku 2050, sprawiają, że pilne jest ponowne wykorzystanie wszelkich zasobów i energii ze ścieków: energii kinetycznej, ciepła, biogazu (biometanu), wodoru, węgla, azotu, fosforu, wody itd. EurEau w swoim stanowisku zwraca uwagę decydentom, że ścieki zawierają wiele cennych zasobów, w szczególności składniki odżywcze do nawozów (azot i fosfor), wodę i energię. Można je odzyskać i ponownie wykorzystać do stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym.
Pestycydy
Komisja Europejska zaproponowała nowe rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin.
Rozporządzenie wprowadza unijne cele ograniczenia stosowania pestycydów chemicznych o 50% do 2030 r. Wniosek jest pozytywnym krokiem w kierunku realizacji strategii Farm2Fork, ponieważ zawiera wiążące cele dotyczące ograniczenia stosowania pestycydów. Zbiorniki wodne wykorzystywane do pozyskiwania wody pitnej są objęte definicją „obszarów wrażliwych”, w których stosowanie wszelkich pestycydów jest zakazane. Komentarz EurEau można znaleźć tutaj.
Spotkanie Intergrupy Parlamentu Europejskiego dotyczące pestycydów odbędzie się 13 lipca.
Rozporządzenie w sprawie statystyk dotyczących nakładów i produktów rolnych (SAIO).
Parlament Europejski i Rada osiągnęły wstępne porozumienie w negocjacjach trójstronnych w sprawie rozporządzenia.
Zgodnie z tymczasowym porozumieniem państwa członkowskie będą musiały gromadzić zharmonizowane dane dotyczące stosowania pestycydów, rolnictwa ekologicznego i nawozów oraz stosowania środków biobójczych. Ponadto dane dotyczące pestycydów obejmą substancje czynne wprowadzane do obrotu i stosowane w działalności rolniczej według upraw i powierzchni poddanych obróbce. Uzgodniono również, że dane muszą być publikowane corocznie. Rozczarowuje jednak fakt, że pierwszy zestaw danych zostanie zebrany dopiero w 2026 r. i opublikowany w 2028 r., a roczne gromadzenie danych rozpocznie się w 2028 r. (publikacja w 2030 r.).
Jest jednak mało prawdopodobne, aby uzgodnione rozporządzenie SAIO dostarczyło danych potrzebnych do zarządzania ryzykiem na mocy nowej dyrektywy w sprawie wody pitnej. Więcej można znaleźć tutaj.
Farmaceutyki
Przedstawiciele EurEau spotkali się z DG SANTE Komisji Europejskiej. Tematem był wpływ środków farmaceutycznych na środowisko w ramach przeglądu ogólnego ustawodawstwa farmaceutycznego.
Grupa Robocza ds. Farmaceutyków w Środowisku powołana w ramach Komitetu Farmaceutycznego dostarczyła dokument koncepcyjny do DG SANTE wraz z odpowiednimi zaleceniami Państw Członkowskich.
Komisja ma przyjąć nowy wniosek ustawodawczy do końca 2022 r.
Ograniczenia PFAS w pianach przeciwpożarowych
EurEau przygotowuje uwagi do raportu ECHA w sprawie ograniczenia stosowania PFAS w pianach przeciwpożarowych.
PFAS, tak zwana wieczna substancja chemiczna, może prowadzić do poważnych problemów dla dostawców usług wod-kan.
Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowej (IED)
W kwietniu Komisja Europejska opublikowała projekt zmienionej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. Proponuje poprawę kontroli emisji przemysłowych do źródeł wody, a także lepszy dostęp operatorów do informacji.
IED ma na celu osiągnięcie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska poprzez redukcję szkodliwych emisji przemysłowych w całej UE, w szczególności poprzez lepsze stosowanie najlepszych dostępnych technik (BAT).
ETS – handel emisjami
Parlament Europejski przegłosował na posiedzeniu plenarnym włączenie spalania odpadów komunalnych do ETS (System Handlu Emisjami). EurEau współpracuje z parlamentarzystami, aby zapewnić, że w przypadku zagospodarowania osadów ściekowych razem z odpadami komunalnymi osady nie będą objęte ETS.
Osady ściekowe nie są uznawane za odpady komunalne na mocy dyrektywy ramowej w sprawie odpadów, a zatem monospalanie osadów ściekowych nie jest objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji.
Ograniczenie dotyczące substancji niebezpiecznych
Trwa przegląd dyrektywy w sprawie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych (RoHS) w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jest ona dla sektora wod-kan istotna w kontekście wymagań bezpieczeństwa inwestycji w lampy UV do dezynfekcji. EurEau przesłała informację zwrotną do konsultacji w sprawie zmiany RoHS. Zwróciliśmy się o wyłączenie z zakresu dyrektywy lamp UV zawierających rtęć i służących do dezynfekcji wody pitnej i ścieków.
Dyrektywa kąpieliskowa
Z corocznego raportu EEA dotyczącego wody w kąpieliskach, opublikowanego 3 czerwca, wynika, że prawie 85% europejskich kąpielisk spełniało najwyższe standardy w 2021 r.
Więcej można znaleźć tutaj.
ONZ w sprawie sprawiedliwego dostępu do wody i urządzeń sanitarnych
UNECE opublikowała kilka przewodników i narzędzi służących do zrozumienia wyzwań związanych z zapewnieniem równego dostępu do wody i urządzeń sanitarnych. Więcej tutaj.
Europejska Konferencja Zrównoważonego Fosforu (ESPC4)
EPSC4 odbyła się w Wiedniu, umożliwiła przegląd sytuacji odzyskiwania fosforu w Europie. Pozostaje wiele pytań dotyczących ograniczonego popytu na odzyskane surowce. Więcej można znaleźć tutaj.
Greenwashing
Uzgodniono porozumienie UE w sprawie korporacyjnych wymogów sprawozdawczych dotyczących zrównoważonego rozwoju. Konsumenci mają skorzystać na większej przejrzystości w zakresie wpływu przedsiębiorstw na prawa człowieka i środowisko.
Zgodnie z nowymi przepisami firmy zatrudniające ponad 250 pracowników i osiągające obrót w wysokości 40 mln euro będą musiały ujawniać zagrożenia środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem.
Dyrektywa ściekowa
Wbrew oczekiwaniom propozycja nowej dyrektywy nie pojawi się w lipcu, ale raczej w październiku b.r.
Opracowała Klara Ramm, k.ramm@igwp.org.pl