Łukasiewicz PIT i IGWP – ta współpraca może przynieść wymierne korzyści!  

Łukasiewicz PIT i IGWP – ta współpraca może przynieść wymierne korzyści!  

„Rzuć nam wyzwanie” zachęca na swojej stronie internetowej Łukasiewicz Poznański Instytut Technologiczny (PIT). Rękawicę rzuciła Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Przedstawiciele obu Instytucji podpisali umowę o współpracy, która ma pomóc w wypracowaniu strategii rozwoju oraz innowacji w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym. Jednym z punktów dokumentu jest także wsparcie przy pozyskaniu korzystnego finansowania dla prowadzonych wspólnie projektów.

Umowa została podpisana w lipcu w Biurze Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” przez dra hab. inż. Dariusza Garbca, zastępcę Dyrektora ds. Badawczych Łukasiewicz PIT oraz prezesa Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Pawła Sikorskiego.

– Szukaliśmy odważnego partnera, którego nie zrazi fakt, że jesteśmy jedną z bardziej innowacyjnych branż w Polsce. Udało się i bardzo się cieszę, że rozpoczyna się nowa karta w historii IGWP – współpraca z tak szacowną Instytucją, mającą na swoim koncie wiele niezwykle interesujących przedsięwzięć. Liczę, że projekty, które wspólnie wypracujemy przyczynią się do jeszcze lepszego rozwoju naszej branży i posłużą nie tylko dużym, ale także tym mniejszym przedsiębiorstwom – zaznacza Paweł Sikorski.

Zgodnie z podpisaną umową współpraca będzie opierać się na sześciu punktach:

  1. Przygotowaniu analizy branży wod.-kan. od strony potrzeb innowacji technologicznych, wypracowaniu strategii rozwoju oraz innowacji w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym, uwzględniającej aspekty technologiczne.
  2. Współpracy merytorycznej w organizacji warsztatów, szkoleń i konferencji mających na celu wymianę najlepszych praktyk, nowych rozwiązań oraz doświadczeń w zakresie zarządzania infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną.
  3. Wspólnym opracowywaniu projektów badawczych mających na celu doskonalenie istniejących technologii oraz opracowanie nowych rozwiązań w dziedzinie optymalizacji zarządzania sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi.
  4. Wspólnym promowaniu innowacyjnych rozwiązań oraz najlepszych praktyk w branży wodociągowo-kanalizacyjnej na arenie krajowej i międzynarodowej.
  5. Współpracy przy pozyskiwaniu funduszy na realizację projektów badawczych, rozwojowych oraz inwestycyjnych związanych z infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną, zarówno z krajowych, jak i zagranicznych źródeł finansowania.
  6. Wspólnym monitorowaniu i ocenie efektów podejmowanych działań, w celu ciągłego doskonalenia współpracy oraz osiągania jak najlepszych wyników dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

„Nauka nie jest oderwana od rzeczywistości, a naukowiec w laboratorium ma realny wpływ na kształt wielu dziedzin naszego życia” – zapewniają przedstawiciele Instytutu na swojej stronie internetowej. Wśród zakończonych przez Łukasiewicz PIT w 2023 roku projektów znalazły się m.in.: Kompetencje przyszłości kluczem do rozwoju technologicznego Polski czy System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie.

Instytut swoje działania opiera się na czterech kierunkach badawczych: Inteligentna i czysta mobilność, Zielona, niskoemisyjna gospodarka, Zdrowie, Transformacja cyfrowa.

Łukasiewicz to trzecia co do wielkości sieć badawcza w Europie (22 Instytuty w 12 miastach w Polsce).

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ