W dniu 25 lipca 2023 r. odbyły się posiedzenia senackich Komisji: Nadzwyczajnej do spraw Klimatu oraz połączone Komisji Środowiska i Infrastruktury, których przedmiotem było rozpatrzenie ustawy o rewitalizacji rzeki Odry.
Podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu zwrócono uwagę na sposób procedowania ustawy – bez udziału zainteresowanych stron, społeczeństwa i ekspertów.
Wskazano, że zapisy ustawy nie stanowią odpowiedzi na realne problemy, nie są zgodne z dyrektywą wodną i potęgują chaos w zarządzaniu rzekami. Podkreślono, że przewidziane vacatio legis jest zbyt krótkie.
Zwrócono uwagę, że zignorowano wnioski zawarte w Raporcie dotyczącym sytuacji w rzece Odrze, a w samej ustawie jest zbyt mała ilość działań renaturyzacyjnych, odniesiono się do zamkniętego katalogu inwestycji, wskazując także, że niektóre z nich mogą wpływać na pogłębianie suszy.
Pan Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich wskazał, że projekt nie był konsultowany ze stroną samorządową, powiedział także, że nie można podejmować działań, które przesądzą o strategicznych losach Odry. Zwrócił również uwagę, że wejście w życie przepisów, które pozwolą na skuteczne działania na rzecz ochrony rzeki Odry powinno być przewidziane w bliższej perspektywie czasowej, niż ta określona w ustawie (kwestie dotyczące zasolenia wód, odprowadzenie wód o wysokiej temperaturze).
Komisja wniosła o odrzucenie ustawy w całości.
Podczas połączonego posiedzenia Komisji Środowiska i Infrastruktury odniesiono się do zapisów dotyczących inspekcji wodnej, której działania mają być zbieżne z zadaniami inspekcji ochrony środowiska. Zwrócono uwagę, że ustawa w dużej mierze odnosi się do zmian prawa wodnego, co powinno się odbywać w innym trybie legislacyjnym. Wskazano, że uprawnienie dot. analizy pozwoleń zintegrowanych jest uregulowane w Prawie ochrony środowiska, co powinno znaleźć także odzwierciedlenie (doprecyzowanie) w ustawie odrzańskiej.
Połączone komisje wniosły o przyjęcie ustawy bez poprawek.
26 lipca br. przewidziane jest posiedzenie Senatu poświęcone ustawie.
Projekt ustawy i opinia do pobrania