Termin webinarium
12 marca 2021 r., godz. 10.00 - 14.00
Tematyka webinarium
W ramach webinarium zostaną omówione prawne aspekty zagospodarowania wód opadowych i roztopowych, z uwzględnieniem kwestii budowy lokalnego systemu pobierania opłat za odprowadzanie „deszczówki”.
W związku z wejściem w życie przepisów nowego Prawa wodnego deszczówka utraciła status ścieku. W rezultacie niemożliwe jest obecnie pobieranie opłat z tytułu jej odprowadzania w ramach taryf za zbiorowe odprowadzanie ścieków. Nie oznacza to jednak, że takich opłat wprowadzić nie można. Wręcz przeciwnie, jak pokazuje doświadczenie z wielu miast takich jak Poznań, Wrocław czy Bydgoszcz, takie opłaty z powodzeniem funkcjonują także w nowym stanie prawnym.
Należy przy tym zauważyć, że wprowadzanie tzw. opłat za deszczówkę jest uzasadnione z jednej strony eskalacją opłat pobieranych od eksploatatorów ścieków przez Wody Polskie, a z drugiej okolicznościami faktycznymi w postaci postępującej urbanizacji i występujących co raz częściej anomalii pogodowych. Podsumowując, wejście w życie nowego Prawa wodnego ponownie wywołało dyskusję, dotyczącą zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Wiele gmin odpowiedziało na nią konkretnymi działaniami, a pozostała część rozważa podjęcie stosownych inicjatyw, także normatywnych.
Celem webinarium będzie omówienie materiału normatywnego odnoszącego się do wód opadowych i roztopowych.
Prowadzący
dr Jędrzej Bujny - Radca Prawny, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szef działu prawa administracyjnego w kancelarii SMM Legal. Specjalizuje się w prawie samorządowym (gospodarka komunalna), w prawie ochrony środowiska (zagospodarowanie odpadów) oraz w prawie energetycznym (odnawialne źródła energii). Autor i współautor ponad dziewięćdziesięciu opracowań naukowych i popularnonaukowych.
Kontakt z organizatorem
Iwona Włodarek tel. 52 376 89 28, 517 013 732
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nadsyłanie zgłoszeń online na stronie
www.webinaria.igwp.org.pl
do 12.03.2021, godz. 9.30
Cena
(obejmuje: udział w szkoleniu online, kontakt z prowadzącym na żywo za pomocą dostępnego chatu, materiały szkoleniowe)
270 zł netto od osoby - członkowie IGWP
320 zł netto od osoby - pozostali uczestnicy
Wymagania sprzętowe
W celu prawidłowego i pełnego korzystania ze szkolenia należy posiadać komputer lub urządzenie mobilne ze standardowym oprogramowaniem oraz dostępem do internetu.