dorotajakutaSzanowni Państwo,

zapraszam serdecznie do udziału w kolejnej edycji konferencji WODA. ŚCIEKI. OSADY.

Przed naszą branżą trudny i pełen wyzwań rok. Rozpoczną się rozliczenia inwestycji realizowanych w ramach KPOŚK, a niektóre projekty trzeba jeszcze szybko kończyć, zmienia się również wiele przepisów dotyczących wod-kan, na inne ciągle czekamy.

Podczas naszej krótkiej debaty nie sposób rozmawiać o wszystkich sprawach, dlatego zdecydowaliśmy się skupić Państwa uwagę na tych kwestiach, które są nowe, a obowiązywać zaczną od 1 stycznia 2016 roku. Do takich spraw należy niewątpliwie  zakaz składowania osadów ściekowych. Gospodarka osadowa nie doczekała się stworzenia krajowego programu i jak dotąd każde przedsiębiorstwo próbuje radzić sobie, jak umie. Wielkie nadzieje pokładała nasza branża w ustawie o OZE. Długo trwały konsultacje i negocjacje szczególnie dotyczące definicji biomasy. Przez ten problemy udało się IGWP, która reprezentowała Państwa, przejść zwycięsko. Dla branży wod-kan kwestia była istotna. Uznanie osadu za biomasę daje szansę wielu przedsiębiorstwom na  uzyskanie wsparcia finansowego na budowę instalacji biogazowych, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemów związanych z gromadzeniem osadów. Wpłynąć może  także na zmniejszenie kosztów dostawy energii elektrycznej, a w niektórych przypadkach, być może, uniezależnić przedsiębiorstwo od źródeł zewnętrznych.  Istnieje też  możliwość sprzedaży  uzyskanej nadwyżki.

Rok 2016 - to także pierwszym rok, w którym wsparcie dla Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) będzie następować w systemie aukcyjnym. Obowiązująca już ustawa o OZE oraz przygotowywane rozporządzenie w sprawie cen referencyjnych określa wielkość wsparcia i zmienia realia aktualnie funkcjonujące.  Podczas konferencji będziemy dyskutować o praktycznych i, możliwych rozwiązaniach oraz poznamy przykłady stosowania nowych przepisów.

Rozpoczęta perspektywa unijna 2014 – 2020 otworzyła nowe możliwości finansowania inwestycji wodociągowo – kanalizacyjnych.  Zmieniły się jednak programy, działania i osie priorytetowe, a także wytyczne poszczególnych obszarów dotacyjnych oraz dokumentacje   składanych wniosków. Ponadto, środki dostępne są w  różnych instrumentach finansowania i znajdują się w gestii wielu instytucji. Przedstawimy Państwu możliwości pozyskiwania funduszy unijnych w perspektywie 2014-2020 i omówimy obowiązujące zasady.  

Nowością i zarazem atutem tegorocznej konferencji będą WARSZTATY PRAKTYCZNE, podczas których będą mogli Państwo uzyskać wiedzę i zdobyć umiejętności z zakresu systemu aukcyjnego, a także źródeł i możliwości pozyskiwania funduszy. Warsztaty prowadzone będą przez praktyków i uwzględniać będą współpracę z uczestnikami oraz przykładowe realizacje.

Raz jeszcze zapraszam
Dorota Jakuta
Prezes IGWP

 

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • Akademia Zarządzania Wod-Kan Pod Żaglami - 26-28.06.2019 Iława +

    Akademia Zarządzania Wod-Kan Pod Żaglami - 26-28.06.2019 Iława Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie zaprasza na „Akademię Zarządzania WOD-KAN pod Czytaj więcej
  • Podatki 2019 w branży wod-kan: zmiany przepisów, aktualne interpretacje - Bydgoszcz, 15 marca 2019r.-szkolenie odwołane +

  • 1

Newsletter IGWP

Rozwiń aby zapisać się do newslettera

Zapisz się do newslettera IGWP i bądź na bieżąco z informacjami i naszą ofertą.

Poniżej proszę wybrać listy newslettera oraz wpisać e-mail na który będą wysyłane informacje.