W tym tygodniu wydarzyło się coś bardzo rzadko spotykanego w branży. Decyzją   Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu woda z sieci wodociągowej obsługującej ponad 80 tysięcy mieszkańców nie mogła być używana do picia i celów sanitarnych! Wykryto w niej bakterie coli.

Można powiedzieć: monitoring i procedury nie zawiodły. Sprawę odkryto w poniedziałek 8 lutego około godziny 8-mej. Już w południe ludność była zawiadomiona o skażeniu sieci wodociągowej. Wykorzystano wszystkie dostępne środki łącznie z megafonami radiowozów policyjnych! Jednocześnie z całej okolicy w zagrożony rejon zjeżdżały  beczkowozy – nawet z Nowego Sącza (to odległość ponad 150 km!). Zapewniono dostawy wody pitnej dla wszystkich.

Jednocześnie służby techniczne przedsiębiorstwa wyodrębniły obszar skażenia – szybka akcja dezynfekcji wody spowodowała, że już we wtorek około godziny 17-tej alarm można było odwołać.

Dzięki systematycznej kontroli jakości wody, którą prowadzą przedsiębiorstwa, awaria została błyskawicznie zauważona, odbiorcom usług dostarczono natychmiast wodę z beczkowozów i poinformowano o skażeniu.

Jaka nauka płynie z tej historii? Zawsze zdarzyć się może awaria, ale ciągły monitoring pozwala na szybką reakcję i zoptymalizowanie strat.

W pogoni za zmniejszaniem strat wody musimy określić optimum, a jednocześnie wyjaśniać wszystkim, że odpowiedzialność za jakość wody spada nie tylko na przedsiębiorstwa wodociągowe, ale również na administratorów budynków odpowiedzialnych za wewnętrzne instalacje wodociągowe.

I na koniec podkreślić należy wyjątkową solidarność braci wodociągowej nie pozostawiającej potrzebującego bez pomocy!

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • Bezpłatne webinarium: Wybrane zagadnienia techniczne i normalizacyjne nowoczesnych rozwiązań sieci wodociągowych i kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych +

    Bezpłatne webinarium: Wybrane zagadnienia techniczne i normalizacyjne nowoczesnych rozwiązań sieci wodociągowych i kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych Zapraszamy na bezpłatne webinarium dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej, organizowane przez Stowarzyszenie Czytaj więcej
  • Zagadnienia okołotaryfowe, czyli nie tylko kalkulacja niezbędnych przychodów: 1 lipca 2021 +

    Zagadnienia okołotaryfowe, czyli nie tylko kalkulacja niezbędnych przychodów: 1 lipca 2021 Termin webinarium 1 lipca 2021 r., godz. 10.00 - 15.00 Tematyka Czytaj więcej
  • 1