Szanowni Państwo,

w bieżącym roku Komisja Europejska prowadzi proces ewaluacji dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EC). Uchwalona 28 lat temu Dyrektywa tworzona była w warunkach prawnych, społecznych i środowiskowych znacznie odmiennych od dzisiejszych. Przedmiotowa Dyrektywa ma dla branży kluczowe znaczenie, gdyż jest źródłem wymagań, które przedsiębiorstwa powinny spełnić w zakresie systemów zbierania ścieków czy poziomu ich oczyszczania. Tym samym jej wdrażanie (poprzez Krajowy Program Oczyszczania ścieków Komunalnych) skutkuje ogromnymi nakładami inwestycyjnymi.

EurEau rozpoczęło dyskusję na temat oczekiwań branży w zakresie przyszłości Dyrektywy. Celem tej dyskusji jest wypracowanie spójnego stanowiska pozwalającego jak najlepiej reprezentować oczekiwania sektora. Ważne zatem jest prowadzenie dyskusji i dążenie do stworzenia spójnego stanowiska w dyskusji zarówno na temat przepisów Dyrektywy jak i aktów krajowych.

Dlatego zwracamy się z uprzejma prośbą o wypełnienie załączonego kwestionariusza służącego do rozpoznania i głębszego zrozumienia oczekiwań branży wobec Dyrektywy.

Prosimy o odpowiedź do 25 kwietnia tak, abyśmy mogli opracować wspólne stanowisko na bazie Państwa opinii.

Wypełnione formularze proszę  przesłać na adres e-mail.:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Już teraz w ramach rozpoczętej dyskusji pragniemy zaprosić przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan na seminarium połączone z warsztatami:

„Przyszłość Dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych oraz krajowych przepisów implementujących”

które odbędzie się w Warszawie 10-11 czerwca 2019

( 10.06 w godz.: 15:00-20:00, 11.06 w godz.:10:00-14:00 w Hotelu Radisson Jan III Sobieski )

W ramach seminarium przedstawiony zostanie aktualny stan dyskusji dotyczącej przyszłości Dyrektywy prowadzonej na forum europejskim, a także zagadnienia dotyczące jej wdrażania w przepisach krajowych. Celem warsztatów jest próba określenia kluczowych dla branży zagadnień oraz wskazanie kierunków legislacji w ich zakresie jak najlepiej spełniających oczekiwania sektora. Seminarium skierowane jest do przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan zajmujących się wdrażaniem przepisów Dyrektywy i krajowych aktów, w tym Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2014 w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, którego nowe brzmienie (projekt)  jest obecnie konsultowane. Codzienna praktyka wskazuje na wiele rozbieżności, nieścisłości i trudności interpretacyjnych, dlatego ważna jest dyskusja mająca na celu zdefiniowanie problemów i oczekiwań.

O szczegółach organizacyjnych poinformujemy niebawem.

ANKIETA DO POBRANIA

W razie wątpliwości i pytań podczas wypełniania ankiety zapraszam do kontaktu:

Bartosz Łuszczek

Ekspert Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w Komisji ds. ścieków EUREAU

kom.: +48 600 401 923
tel.:    +48 12 620 33 43
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • Podatki w branży wod-kan. Bieżące i planowane zmiany przepisów, aktualne zagadnienia: 7 października 2021 +

    Podatki w branży wod-kan. Bieżące i planowane zmiany przepisów, aktualne zagadnienia: 7 października 2021 Termin webinarium7 października 2021 r., godz. 10.00 - 14.00 CelOmówienie zmian Czytaj więcej
  • Podatki w branży wod-kan. Bieżące i planowane zmiany przepisów, aktualne zagadnienia: 15 września 2021 +

    Podatki w branży wod-kan. Bieżące i planowane zmiany przepisów, aktualne zagadnienia: 15 września 2021 Termin webinarium15 września 2021 r., godz. 10.00 - 14.00 CelOmówienie zmian Czytaj więcej
  • 1