Urządzenie wielkości połowy znaczka pocztowego, które szybko dezynfekuje wodę pitną za pomocą światła słonecznego, stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Jego działanie opisują w piśmie „Nature Nanotechnology”.Opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda urządzenie wykorzystuje do oczyszczania wody z bakterii światło widzialne, które zawiera ok. 50 proc. energii słonecznej. Jak zaznaczają twórcy urządzenia, czyni to z niego potencjalną alternatywę dla innych metod dezynfekcji wody.

Najpopularniejszą z nich jest zagotowywanie wody – które w wielu częściach świata może być problemem z powodu tego, że wymaga zużycia drogocennego paliwa. Inną popularną metodą jest wystawianie wody na słońce w plastikowej butelce, aby promieniowanie ultrafioletowe zabiło bakterie w wodzie. Jest to jednak proces czasochłonny – promieniowanie UV zawiera jedynie 4 proc. całkowitej energii słonecznej i dezynfekcja wody za jego pomocą zajmuje od 6 do 48 godzin.

W przypadku urządzenia z Uniwersytetu Stanforda padające na nie światło słoneczne inicjuje powstanie nadtlenku wodoru i innych chemikaliów, które zabijają 99,999 proc. bakterii w ok. 20 minut. Urządzenie składa się z bardzo cienkich „nanopłatków» disiarczku molibdenu – związku chemicznego stosowanego w przemyśle jako smar stały – ułożonych na kwadratowym kawałku szkła w kształt przypominający pod mikroskopem odcisk palca.

Pod wpływem światła słonecznego disiarczek molibdenu zachowuje się jak fotokatalizator. W wyniku zachodzących reakcji chemicznych wytworzony zostaje m.in. nadtlenek wodoru, zabijający bakterie w otaczającej urządzenie wodzie.

Twórcy urządzenia zwracają uwagę na to, że disiarczek molibdenu jest tani w produkcji – co może być istotne, jeśli miałby być stosowany w krajach rozwijających się. Zaznaczają zarazem, że urządzenie wciąż jest w fazie testów: jego działanie zostało dotychczas wypróbowane jedynie na trzech szczepach bakterii i wciąż czeka na przetestowanie w warunkach nielaboratoryjnych. 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • Bezpłatne webinarium: Wybrane zagadnienia techniczne i normalizacyjne nowoczesnych rozwiązań sieci wodociągowych i kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych +

    Bezpłatne webinarium: Wybrane zagadnienia techniczne i normalizacyjne nowoczesnych rozwiązań sieci wodociągowych i kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych Zapraszamy na bezpłatne webinarium dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej, organizowane przez Stowarzyszenie Czytaj więcej
  • Zagadnienia okołotaryfowe, czyli nie tylko kalkulacja niezbędnych przychodów: 1 lipca 2021 +

    Zagadnienia okołotaryfowe, czyli nie tylko kalkulacja niezbędnych przychodów: 1 lipca 2021 Termin webinarium 1 lipca 2021 r., godz. 10.00 - 15.00 Tematyka Czytaj więcej
  • 1