Urządzenie wielkości połowy znaczka pocztowego, które szybko dezynfekuje wodę pitną za pomocą światła słonecznego, stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Jego działanie opisują w piśmie „Nature Nanotechnology”.Opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda urządzenie wykorzystuje do oczyszczania wody z bakterii światło widzialne, które zawiera ok. 50 proc. energii słonecznej. Jak zaznaczają twórcy urządzenia, czyni to z niego potencjalną alternatywę dla innych metod dezynfekcji wody.

Najpopularniejszą z nich jest zagotowywanie wody – które w wielu częściach świata może być problemem z powodu tego, że wymaga zużycia drogocennego paliwa. Inną popularną metodą jest wystawianie wody na słońce w plastikowej butelce, aby promieniowanie ultrafioletowe zabiło bakterie w wodzie. Jest to jednak proces czasochłonny – promieniowanie UV zawiera jedynie 4 proc. całkowitej energii słonecznej i dezynfekcja wody za jego pomocą zajmuje od 6 do 48 godzin.

W przypadku urządzenia z Uniwersytetu Stanforda padające na nie światło słoneczne inicjuje powstanie nadtlenku wodoru i innych chemikaliów, które zabijają 99,999 proc. bakterii w ok. 20 minut. Urządzenie składa się z bardzo cienkich „nanopłatków» disiarczku molibdenu – związku chemicznego stosowanego w przemyśle jako smar stały – ułożonych na kwadratowym kawałku szkła w kształt przypominający pod mikroskopem odcisk palca.

Pod wpływem światła słonecznego disiarczek molibdenu zachowuje się jak fotokatalizator. W wyniku zachodzących reakcji chemicznych wytworzony zostaje m.in. nadtlenek wodoru, zabijający bakterie w otaczającej urządzenie wodzie.

Twórcy urządzenia zwracają uwagę na to, że disiarczek molibdenu jest tani w produkcji – co może być istotne, jeśli miałby być stosowany w krajach rozwijających się. Zaznaczają zarazem, że urządzenie wciąż jest w fazie testów: jego działanie zostało dotychczas wypróbowane jedynie na trzech szczepach bakterii i wciąż czeka na przetestowanie w warunkach nielaboratoryjnych. 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • VAT - zmiany 2019 / 2020, aktualne interpretacje dotyczące branży wod-kan: Bydgoszcz - 21.10.2019r. , Warszawa - 31.10.2019r. +

    VAT - zmiany 2019 / 2020, aktualne interpretacje dotyczące branży wod-kan: Bydgoszcz - 21.10.2019r. , Warszawa - 31.10.2019r. Cel szkolenia: Celem szkolenia jest przedstawienie istotnych dla branży wod-kan Czytaj więcej
  • Ograniczanie strat wody – teoria i praktyka: Warszawa, 23 października 2019 r. +

    Ograniczanie strat wody – teoria i praktyka: Warszawa, 23 października 2019 r. Podczas szkolenia omówione zostaną następujące zagadnienia: 1. Straty wody zagadnienia Czytaj więcej
  • 1

Newsletter IGWP

Rozwiń aby zapisać się do newslettera

Zapisz się do newslettera IGWP i bądź na bieżąco z informacjami i naszą ofertą.

Poniżej proszę wybrać listy newslettera oraz wpisać e-mail na który będą wysyłane informacje.