Francuska firma Marine Tech opracowała urządzenie pozwalające na produkcję wody pitnej z wody morskiej dzięki energii promieni słonecznych. To może być ważny krok w walce z niedoborem wody na świecie.

 

Schemat działania mechanizmu.

 

Proces powstawania wody pitnej jest bardzo prosty. 
Wodę morską tłoczy się za pomocą pomp zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych do przeźroczystej kuli o średnicy jednego metra. Następnie słońce ogrzewa kulę przez zamontowane pod nią lustro, wewnątrz słona woda paruje i skrapla się na ściankach, a na dole kuli jest zbierana już jako woda słodka. Mechanizm ma jeszcze jedną ważną dla przyszłych użytkowników zaletę. W wyniku wysokich temperatur w uzdatnianej wodzie giną wszystkie bakterie.

Urządzenie firmy Marine Tech nie jest pierwszym tego typu na świecie, ale póki co jedynym, które wykorzystuje tylko energię odnawialną.

"Z pewnością produkujemy dziś najtańszą wodę pitną na świecie - mówi Thierry Carlin, dyrektor generalny Marine Tech - ponieważ cały system kosztuje kilkaset euro. Jest on zaprojektowany, aby służyć co najmniej 30 lat, więc koszt jednego litra to wielkość rzędu kilku zer po przecinku."

Makieta systemu.

 

 

Pierwsze osiedle z odsalającymi wodę kulami ma powstać w Emiratach Arabskich.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: http://en.marinetech.fr/Water-production

Małgorzata Massel
specjalista ds. PR IGWP

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • Zmiany w ustawie Prawo wodne dotyczące wydawania pozwoleń wodno-prawnych: 6 października 2021 +

    Zmiany w ustawie Prawo wodne dotyczące wydawania pozwoleń wodno-prawnych: 6 października 2021 Termin webinarium: 6 października 2021 r., godz. 12.00 - 14.00 Tematyka Czytaj więcej
  • Podatki w branży wod-kan. Bieżące i planowane zmiany przepisów, aktualne zagadnienia: 7 października 2021 +

    Podatki w branży wod-kan. Bieżące i planowane zmiany przepisów, aktualne zagadnienia: 7 października 2021 Termin webinarium7 października 2021 r., godz. 10.00 - 14.00 CelOmówienie zmian Czytaj więcej
  • 1