Projekt rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki w sprawie cen referencyjnych w 2016 roku

Dnia 14 września pojawił się długo oczekiwany projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie ceny referencyjnej w 2016 r, który określa   maksymalne ceny, jakie mogą być stosowane na aukcjach energii produkowanej w ramach OZE.

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” z zadowoleniem przyjęła, że energia pochodząca z osadów ściekowych została w  rozporządzeniu potraktowana porównywalnie do energii z biogazu rolniczego. Tak więc obawy o zbytnie uprzywilejowanie biogazu rolniczego okazały się bezpodstawne.   

30 września 2015 roku Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" zgłosiła uwagi do w/w rozporządzenia dotyczące głównie poziomu cen. Branża jest tu zgodna z całym środowiskiem OZE, że proponowany poziom cen jest za niski. Z punktu widzenia przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych tak niski poziom cen nie gwarantuje zagospodarowania potencjału energetycznego osadów ściekowych. Zdaniem Izby, również potraktowanie, w projekcie rozporządzenia, spalania biomasy w dużych instalacjach jako OZE, może spowodować krach na rynku tzw. zielonych certyfikatów.

Oczywiście – z niecierpliwością czekamy na w/w rozporządzenie. Bez niego nie będą możliwe inwestycje w OZE w 2016 roku. Izba liczy, że nowe rozporządzenie w sprawie ceny referencyjnej uwzględni przesłane uwagi.

Adam Gołębiewski – główny specjalista ds. technicznych IGWP

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • Podatki 2019 w branży wod-kan: zmiany przepisów, aktualne interpretacje - Bydgoszcz, 15 marca 2019r. +

    Szkolenie odwołane Czytaj więcej
  • Operator oczyszczalni ścieków - Wrocław, 19-21 marca 2019 r. +

    Operator oczyszczalni ścieków - Wrocław, 19-21 marca 2019 r.  Tematyka szkolenia: Zajęcia teoretyczne (w sali wykładowej hotelu): podstawy dokumentacji Czytaj więcej
  • 1

Newsletter IGWP

Rozwiń aby zapisać się do newslettera

Zapisz się do newslettera IGWP i bądź na bieżąco z informacjami i naszą ofertą.

Poniżej proszę wybrać listy newslettera oraz wpisać e-mail na który będą wysyłane informacje.