Kolejny wyjazd techniczny, zorganizowany przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” w dniach 2-7 czerwca 2019 r., dobiegł końca. 35 uczestników z całej Polski, w większości przedstawicieli przedsiębiorstw będących członkami IGWP oraz wystawców Targów WOD-KAN, wróciło z Gruzji z pakietem przeżyć, a także informacji o stanie branży wodociągowo-kanalizacyjnej w tym przepięknym kraju.

Pierwsze spotkanie, zorganizowane przy współpracy IGWP z Polsko-Gruzińską Izbą Przemysłowo-Handlową, odbyło się w oczyszczalni ścieków Grmagele w Tbilisi. Jej właścicielem jest przedsiębiorstwo Georgian Water and Power (GWP), zatrudniające 3000 osób, będące wiodącym dostawcą wody w Gruzji i na południowym Kaukazie. Firma, dostarczająca swoje usługi dla ponad 500 tys. mieszkańców gruzińskiej stolicy, prowadzi działalność zarówno wodociągową, jak i kanalizacyjną. Dodatkowo dzięki posiadanym elektrowniom wodnym – Zhinvali oraz Tetrikhevi – produkuje energię elektryczną. Dyrektor generalny GWP, Irakli Babukhadia, podczas spotkania dokonał prezentacji, która w znacznym stopniu przybliżyła sytuację branży wod-kan w Gruzji. Również strona gruzińska miała możliwość zapoznania się z zakresem działalności Izby, który przekazała prezes Izby, Dorota Jakuta.

United Water Supply Company of Georgia

Uczestnicy wyjazdu mieli także możliwość otrzymania bliższych informacji podczas kolejnej wizyty, tym razem w przedsiębiorstwie United Water Supply Company of Georgia, mającym swoją siedzibę w centrum Tbilisi. Podmiot ten, prowadzący działalność wodociągowo-kanalizacyjną od 2010 r., zaopatruje w wodę i dostarcza usługi wod-kan na obszarze Gruzji, z wyjątkiem Tbilisi oraz kilku innych miejscowości. Główne zadania firmy to modernizacja i budowa infrastruktury wodnej i sieci kanalizacyjnej, poprawa jakości wody, zmniejszanie strat wody, a także tworzenie odpowiednich warunków ekonomicznych i technicznych przedsiębiorstwa. Jej dyrektor, Ekaterine Galdava, udzieliła wielu odpowiedzi na interesujące uczestników wyjazdu pytania.

Wymiana informacji

W trakcie branżowych spotkań prezes Dorota Jakuta przekazała informacje o Izbie Gospodarczej  „Wodociągi Polskie”, o branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce po 15 latach członkostwa w Unii Europejskiej, a także o systemie finansowania ochrony środowiska w naszym kraju. Życzyła gospodarzom spotkań wielu sukcesów w podejmowaniu dalszych działań.

Gruzja to kraj bogaty w wodę, który musi stawić czoła wielu wyzwaniom, gdyż nadal boryka się z problemami technicznymi oraz ekonomicznymi. Przed Gruzinami jeszcze mnóstwo pracy w sektorze wod-kan, dlatego mocno trzymamy kciuki za ich sukces.

Piękna Gruzja

Wyjazdy techniczne IGWP to możliwość spojrzenia na odwiedzane kraje z wielu stron. Również teraz nie zabrakło okazji do zapoznania się z kulturą, kuchnią oraz obyczajami miejscowej ludności. Gruzja może poszczycić się niesamowitymi krajobrazami oraz… ciekawie przyprawionymi potrawami, a ponadto to kraj przepełniony pieśnią i tańcem. Jest to daleki, ale zarazem bliski zakątek, który zdecydowanie warto odwiedzić. Ludzie są tu mili, gościnni i niezwykle uczynni, zwłaszcza dla nas, Polaków, których darzą ogromnym sentymentem. Dlatego grupa IGWP wróciła do Polski z bagażem pełnym wrażeń, nowych doświadczeń oraz znajomości, niektórzy nawet z myślą o niedługim powrocie do tego górzystego i bogatego w wina, sery oraz dobrych ludzi kraju.

Materiały do pobrania dla uczestników wyjazdu dostępne są tutaj

Iwona Włodarek
główny specjalista ds. konferencji i szkoleń IGWP

 

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • Odroczenie terminu legalizacji wodomierzy oraz inne zasady gospodarki wodomierzowej: 28 października 2021 +

    Odroczenie terminu legalizacji wodomierzy oraz inne zasady gospodarki wodomierzowej: 28 października 2021 Szanowni PaństwoUczestnikowi webinarium (w ciągu miesiąca od zakończenia szkolenia) przysługuje Czytaj więcej
  • Wydawanie warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do sieci w świetle art. 19a ustawy wodociągowej: 29 października 2021 +

    Wydawanie warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do sieci w świetle art. 19a ustawy wodociągowej: 29 października 2021 Termin webinarium 29 października 2021, godz. 09.00 - 12.00 Tematyka webinarium Czytaj więcej
  • 1