W związku z pismem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Pana Mariusza Gajdy z dnia 3 stycznia 2018 roku skierowanym do wszystkich gmin w Polsce, odnośnie opłaty za usługi wodne z tytułu zmniejszenia naturalnej retencji terenowej, pojawiają się liczne pytania i wątpliwości w tym zakresie.
Jest to zupełnie nowy typ opłat, który nałożony został na podstawie art. 269 ust. 1 pkt 1 Prawa wodnego od dnia 1 stycznia 2018 roku. Jest to jedna z opłat za usługi wodne, a dokładnie za: „zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej”.
Zwrócić należy uwagę na to, że z wyżej przywołanej definicji tej opłaty wynikają warunki, które muszą być spełnione łącznie:
1) Nieruchomość, na której wykonywane są roboty lub obiekty budowlane trwale związane z gruntem i mające wpływ na zmniejszenie retencji musi mieć powierzchnię powyżej 3500 m2,
2) Zmniejszenie retencji musi polegać na wyłączeniu z powierzchni biologicznie czynnej więcej niż 70% powierzchni nieruchomości,
3) Zmniejszenie retencji musi występować na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.
Najistotniejszym elementem wydaje się ten wskazany w punkcie 3. Z definicji wynika, iż mowa jest o obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej (jakiejkolwiek a nie deszczowej). Na tej podstawie wywnioskować można, iż opłatą tą nie zostaną objęci żadni odbiorcy usług (oczywiście w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków) przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Wspomniane pismo Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Pana Mariusza Gajdy z dnia 3 stycznia 2018 roku, będące zestawieniem przepisów prawnych dotyczących ww. opłaty zamieszczone jest poniżej:
Marcin Błędzki – główny specjalista ds. ekonomicznych IGWP