Wykorzystanie komunalnych osadów ściekowych w procesach odzysku R 10 – wymagania, procedury: Bydgoszcz, 5-6 września 2017r.
Tematyka szkolenia:
Finalne zagospodarowanie osadów ściekowych, powstających w komunalnych oczyszczalniach ścieków, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań dla kierownictwa tych obiektów. Wykorzystywanie osadów ściekowych pochodzących z komunalnych oczyszczalni ścieków od dawna było przedmiotem badań i praktycznych zastosowań. Szkolenie ma przybliżyć operatorom oczyszczalni wymagania prawne, technologiczne i techniczne związane z wykorzystywaniem osadów ściekowych w procesach odzysku. Uzyskana wiedza powinna pozwolić na opracowanie wewnętrznych procedur umożliwiających prawidłowe i zgodne z wymaganiami środowiskowymi stosowanie komunalnych osadów ściekowych.
Prowadzenie:
Prof. dr hab. Jacek Czekała – profesor nauk rolniczych, wykłada na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Realizuje zajęcia dydaktyczne na kierunkach: Ochrona Środowiska i Zootechnika w ramach przedmiotów Wykorzystywanie ścieków i osadów ściekowych, Zagospodarowanie osadów ściekowych oraz Gleboznawstwo z elementami nawożenia. Pracuje m.in. nad wpływem nawożenia na zmiany ilościowe i jakościowe związków próchnicznych, nad ekologicznymi problemami nawożenia i stosowania odpadów na środowisko, a także nad komunalnymi osadami ściekowymi, szczególnie interesuje się zmianami zawartości makro- i mikroskładników oraz jaki jest wpływ osadów na plony roślin i właściwości chemiczne gleby. Autor m.in. opracowań Ekologiczne przetwarzanie osadu ściekowego na przykładzie miasta Czarnkowa, Przetwarzanie osadu ściekowego ze słomą i trocinami na produkt bezpieczny dla środowiska, Ocena składu chemicznego i wartości nawozowej kompostów wyprodukowanych z osadów ściekowych z dodatkiem odpadów organicznych, Zmiany składu chemicznego w czasie kompostowania osadów ściekowych z trocinami i kora sosnową.
Zbigniew Sobociński – absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, ukończone studia podyplomowe w Danii i Wielkiej Brytanii. Biegły w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, członek Regionalnej Komisji Ocen oddziaływania na Środowisko przy RDOŚ w Gdańsku. Specjalizuje się w problemach gospodarki odpadami, w tym zagospodarowaniu komunalnych osadów ściekowych. Autor ponad 70 opracowań i dokumentacji z zakresu stosowania osadów. Przez ostatnie 21 lat kierował pracami centrum szkoleniowego „Gdańska Fundacja Wody”, od lat prowadzi własną firmę konsultingowo-doradczą Pracownia Inżynierii Środowiska „BOZ”.
Jarosław Styn – właściciel firmy „Kraz – Transport – Wykopy” z Gdyni, realizujący wiele przedsięwzięć budowlanych wymagających zaangażowania ciężkiego sprzętu transportowego. Od ponad 25 lat realizujący, we współpracy z firmami wodociągowymi, prace związane z zagospodarowaniem komunalnych osadów ściekowych – od rekultywacji składowisk odpadów komunalnych i przemysłowych po wykorzystanie osadów w rolnictwie, w tym rekultywacja gruntów rolnych, aż po przygotowywanie terenów pod uprawy wierzby energetycznej. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze firm wod-kan – od przygotowania dokumentacji prac związanych z zagospodarowaniem osadów, poboru prób gleby i osadów, poprzez transport i końcowe prace w terenie.
Beata Szatkowska – właścicielka firmy konsultingowo-doradczej „DOT-EKO” w Gdańsku. Firma specjalizuje się w usługach dla sektora wodno-ściekowo-odpadowego, poszukując nowoczesnych rozwiązań wspartych doświadczeniem wiedzą inżynierską. Główny zakres działalności firmy to nowoczesne technologie oczyszczania ścieków, optymalizacja i monitoring procesów oczyszczania, gospodarka osadowa w oczyszczalniach. Ukończone studia doktoranckie w Szwecji zaowocowały szeroką współpracą firmy z partnerami z krajów skandynawskich i zaangażowaniem w wiele projektów międzynarodowych o charakterze naukowo-badawczym.
Miejsce organizacji:
- Bydgoszcz, Hotel City, ul. 3 Maja 6
Czas trwania:
- 5.09.2017 r. w godz. 10.00 – 17.00
- 6.09.2017 r. w godz. 9.00 – 14.00
Koszt uczestnictwa:
- Członkowie – 1190,00 PLN (+23% VAT)
- Pozostali uczestnicy – 1290,00 PLN (+23% VAT)
Cena obejmuje: materiały szkoleniowe, przerwę kawową, lunch, kolację,nocleg w pokojach dwuosobowych.
Płatność – na podstawie faktury wystawionej w ciągu 7 dni od daty zakończenia kursu.
Termin nadsyłania zgłoszeń:
29 sierpnia br. (na formularzu zgłoszeniowym)
Miejsce nadsyłania zgłoszeń i kontakt z organizatorem:
Iwona Włodarek, tel. 52 376 89 28
email: i.wlodarek@igwp.org.pl, fax 52 376 89 20
Szczegółowe programy szkoleń oraz formularz zgłoszenia dostępny na stronie www.igwp.org.pl
Serdecznie zapraszam do udziału.
Uwaga!!! Uczestnictwo w szkoleniu możliwe jest po otrzymaniu potwierdzenia, przesłanego przez biuro IGWP, na podany przez Państwa w formularzu zgłoszeniowym adres email.
Załączniki: