Kraków, Bielsko-Biała, Kościerzyna, Wrocław, Tczew, Zabrze i Puławy zostały laureatami tegorocznej, trzeciej edycji konkursu ECO-MIASTO. Kraków zwyciężył w kategorii mobilność zrównoważona, Bielsko-Biała i Kościerzyna w kategorii efektywność energetyczna, Wrocław i Tczew zostały nagrodzone za gospodarkę odpadami, a Zabrze i Puławy za gospodarkę wodną.
Konkurs ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Celem konkursu jest nagradzanie polskich miast, najbardziej zaangażowanych w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.
Miasta biorące udział w konkursie zostały podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców. Łącznie do konkursu zgłosiło się aż 38 miast: Alwernia, Bielsko-Biała, Brzeg, Brzesko, Bydgoszcz, Częstochowa, Ełk, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Jarocin, Konstancin-Jeziorna, Kościerzyna, Kraków, Legnica, Łódź, Miechów, Nowe Brzesko, Nowy Sącz, Olsztyn, Piastów, Piekary Śląskie, Płońsk, Poznań, Puławy, Rzeszów, Słupsk, Strzelce Opolskie, Szczecin, Tarnów, Tczew, Toruń, Wąbrzeźno, Warszawa, Wrocław, Zabrze, Zielona Góra, Zarząd Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.
W skład jury konkursu ECO-MIASTO 2015 weszli niezależni eksperci, uznani za swoje kompetencje w kategoriach mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i gospodarka wodna, m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Politechniki Warszawskiej, Europejskiej Federacji Rowerzystów, Teraz Środowisko oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Nagrody główne otrzymało 7 miast. Dodatkowo jury postanowiło przyznać 10 wyróżnień.
Zabrze i Puławy zostały uznane za zwycięskie miasta w kategorii gospodarka wodna. Zabrze, w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, zrealizowało kompleksowy projekt „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze”. Projekt w znacznym stopniu przyczynił się do uporządkowania w krótkim czasie gospodarki wodno-ściekowej w mieście. Natomiast Puławy, w kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców, zrealizowały z sukcesem „Międzygminny system wodno-ściekowy w ramach aglomeracji Puławy”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Warszawa i Gdańsk (powyżej 100 tys. mieszkańców), które jury doceniło za innowacyjne i kompleksowe podejście do zagadnienia gospodarki wodnej w mieście.
Jolanta Kuligowska-Roszak