Dyrektywa ściekowa
Izba wspólnie z EurEau pracuje nad analizą kolejnych opinii na temat propozycji dyrektywy. Przygotowaliśmy reakcję na projekt sprawozdania europosła Torvaldsa w kontekście Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta oraz propozycje poprawek do dyrektywy.
Trwają spotykania z posłami do Parlamentu Europejskiego i szwedzką prezydencją.
Rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów
Członkowie komisji ENVI Parlamentu Europejskiego złożyli poprawki do Rozporządzenia. Niektóre propozycje poprawek złożone przez EurEau zostały uwzględnione (tutaj nasze stanowisko). Niestety jednak szwedzka prezydencja Rady przedstawiła propozycje, które znacznie osłabiają stosowanie środków zintegrowanej ochrony przed szkodnikami. Zasoby wody pitnej będą jeszcze bardziej narażone na zanieczyszczenia pestycydami.
Hiszpania, która w lipcu obejmie prezydencję nie spodziewa się zakończenia procedury legislacyjnej do końca bieżącego roku.
Europejska Agencja Środowiska opublikowała nowe badanie potwierdzające, że w UE potrzebne są dalsze działania w celu ograniczenia wpływu pestycydów na środowisko.
Europejskie normy jakości
Trwają prace nad zmianami obejmującymi ramową dyrektywę wodną, dyrektywę w sprawie środowiskowych norm jakości oraz dyrektywę w sprawie ochrony wód podziemnych. Poprawki kompromisowe są obecnie finalizowane w Parlamencie Europejskim. Obejmują wprowadzenie systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w celu pokrycia kosztów monitorowania, a także udostępnienie wykazów emisji operatorom systemów wod-kan. Głosowanie w komisji ENVI zaplanowano na 26 czerwca, a głosowanie w sprawie opinii w AGRI na 23 maja
Znakowanie produktów
W ramach rozporządzenia sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (CLP), kwietnia 2023 r. weszły w życie trzy nowe klasy zagrożeń do celów klasyfikacji. ECHA opublikowała informacje na temat dat składania wniosków oraz powiązane wytyczne.
Aktualizacja ma trzy klasy zagrożenia:
• substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego (ED),
• substancje trwałe, wykazujące zdolność do bioakumulacji i toksyczne (PBT); bardzo trwałe i wykazujące bardzo dużą zdolność do bioakumulacji (vPvB),
• substancje trwałe, mobilne i toksyczne (PMT) a także bardzo trwałe i bardzo mobilne (vPvM).
To dobre dla sektora wod-kan rozwiązanie, gdyż idące w kierunku lepszego monitorowania mikrozanieczyszczeń. W szczególności substancje PMT i vPvM stwarzają problemy w procesach oczyszczania wody pitnej i ścieków.
Ograniczenia ECHA dotyczące PFAS i bisfenolu
ECHA kontynuuje prace nad uniwersalnym ograniczeniem dla PFAS, tzw. wiecznych chemikaliów. Sektor wod-kan zdecydowanie popiera te działania, gdyż usunięcie tych substancji z miejskiego obiegu wody jest niezwykle trudne i kosztowne. EurEau angażuje się w konsultacje wniosku w sprawie ograniczenia.
Kolejna propozycja ograniczenia obejmuje wszystkie bisfenole. Jest to szczególnie istotne, ponieważ nowe zalecenie EFSA określa tolerowane dzienne spożycie bisfenolu A na poziomie zaledwie 0,2 nanograma na kg masy ciała dziennie. To 20 000 razy mniej niż w poprzednim zaleceniu.
EurEau będzie uczestniczyć w czerwcowych spotkaniach Komitetów ECHA ds. Oceny Ryzyka oraz Analiz Społeczno-Ekonomicznych.
Fit for 55
Parlament Europejski i Rada zatwierdzili trzy główne akty prawne związane z energią w ramach pakietu Fit-for-55 (dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej, dyrektywa w sprawie energii ze źródeł odnawialnych oraz rozporządzenie w sprawie systemu handlu uprawnieniami do emisji).
Prawo farmaceutyczne
Komisja Europejska opublikowała projekt prawodawstwa farmaceutycznego w celu uproszczenia i przyspieszenia procesu opracowywania leków. Sektor wod-kan z zadowoleniem przyjmuje wprowadzenie kryteriów środowiskowych dotyczących wydawania zezwoleń i sprzedaży środków farmaceutycznych w celu zapewnienia zgodności z ramową dyrektywą wodną i dyrektywą dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Propozycje pomogą dostosować sektor farmaceutyczny do celów Zielonego Ładu w zakresie zerowego poziomu zanieczyszczeń. Więcej można znaleźć tutaj.
Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych
Komisja AGRI Parlamentu Europejskiego przyjęła opinię dotyczącą dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED), domagając się wyłączenia hodowli bydła z jej zakresu. W opinii wezwano również do uwzględnienia tylko największych hodowli trzody chlewnej i drobiu oraz ogólnie dąży się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla rolników, niestety kosztem ochrony środowiska.
Komisja przedmiotowo właściwa (ENVI, finalizuje poprawki kompromisowe przed głosowaniem zaplanowanym na 25 maja, a głosowanie plenarne spodziewane jest na 10 lipca.
Mikroplastik
Po konsultacjach społecznych Komisja powinna przedstawić środki dotyczące mikroplastiku uwalnianego w sposób niezamierzony do środowiska, aby do 2030 r. ograniczyć wprowadzanie go do środowiska o 30 proc.
EurEau popiera te ambitne działania na rzecz ochrony jakości środowiska wodnego i osadów ściekowych. Istnieją jednak obawy, że Komisja może ograniczyć propozycje jedynie do plastikowych granulek.
Sześć krajów (DK, FR, DE, LUX, NL, NO) wezwało Komisję do przedstawienia bardziej stanowczych wniosków ustawodawczych
Taksonomia
5 kwietnia Komisja przedstawiła wniosek dotyczący dwóch aktów delegowanych: w sprawie środowiska wodnego i w sprawie zmian klimatu.
EurEau wzięła udział w konsultacjach społecznych.
Tekstylia i mikrowłókna
W odpowiedzi na strategię UE na rzecz zrównoważonej produkcji tekstyliów Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła zalecenia koncentrując się szczególnie na tzw. szybkiej modzie. Posłowie wzywają Komisję do przedstawienia propozycji zmniejszenia ilości mikroplastiku uwalnianego do środowiska w sposób niezamierzony, w tym mikrowłókien.
Oczekuje się, że sprawozdanie zostanie przyjęte na posiedzeniu plenarnym Parlamentu w połowie roku.
Opracowała Klara Ramm k.ramm@igwp.org.pl