Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody

Tegorocznym tematem przewodnim Światowego Dnia Wody jest "Natura dla Wody".

Cywilizacja dwudziestego pierwszego wieku doprowadziła do braków wody na świecie. Poza rozwiązaniami technologicznymi mogącymi poprawić możliwości dostępu do wody dla ludzi, istnieją sposoby, którymi natura od wieków regulowała zasoby wodne.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody jest poświęcony właśnie zwiększeniu świadomości odnośnie znaczenia naturalnych rozwiązań (NBS - nature-based solutions) mogących sprostać wyzwaniom z zakresu gospodarki wodnej. Kampania pod nazwą "Odpowiedź jest w naturze" pokazuje działania NBS, do których zaliczyć możemy sadzenie drzew w celu zwiększenia obszarów leśnych, ponowne łączenie rzek z obszarami zalewowymi, czy przywracanie terenów podmokłych.

Z okazji Światowego Dnia Wody przygotowaliśmy dla Państwa kilka światowych faktów o wodzie.

DOSTĘP DO WODY PITNEJ

 1. Ponad dwa miliardy ludzi cierpi na brak dostępu do wody pitnej.
 2. Do 2050 roku populacja ludzi cierpiących na brak wody wzrośnie o kolejne dwa miliardy, a globalne zapotrzebowanie na wodę zwiększy się o 30%.
 3. Rolnictwo zużywa 70% globalnych zasobów wody, głównie do nawadniania.
 4. Przemysł zużywa 20%, głównie na potrzeby energetyki i produkcji.
 5. Pozostałe 10% wykorzystywane jest na potrzeby krajowe, w tym mniej niż 1% przeznaczone jest do spożycia przez ludzi.

JAKOŚĆ WODY

 1. Szacunkowo ok. 1,8 miliarda ludzi korzysta z nieuzdatnionej wody do picia, bez pewności, że nie pływają w niej fekalia.
 2. Ponad 80% ścieków produkowanych przez społeczeństwo na świecie wraca do środowiska bez należytego oczyszczenia lub ponownego wykorzystania.

KLIMAT I ŚRODOWISKO

 1. Przewiduje się, że liczba ludzi mieszkających na terenach zagrożonych powodzią wzrośnie z 1,2 miliarda obecnie do 1,6 miliarda 2050 roku - co stanowi prawie 20% populacji.
 2. Obecnie około 1,8 miliarda ludzi żyje na obszarach pustynnych lub na terenach z jałową glebą. Co najmniej 65% obszarów leśnych jest w degradacji.
 3. Od 1900 roku w wyniku działań człowieka zniknęło lub zostało zniszczonych około 64-71% naturalnych terenów podmokłych.
 4. Każdego roku uprawa pól doprowadza do erozji gleby i zabiera od 25 do 40 miliardów ton warstwy wierzchniej gleby, znacząco zmniejszając plony i zdolność gleby do regulacji wody, węgla i soli mineralnych. Gleby po uprawie zawierają dużo azotu i fosforanów, co również prowadzi do zanieczyszczenia wody.

 

Specjalista ds. Marketingu i PR - Natalia Przepierska 

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

 • KURS ODWOŁANY! Operator obsługi i eksploatacji samochodów specjalistycznych do czyszczenia sieci kanalizacyjnej - Wrocław, 13-15 listopada 2018 r. +

  KURS ODWOŁANY! Operator obsługi i eksploatacji samochodów specjalistycznych do czyszczenia sieci kanalizacyjnej - Wrocław, 13-15 listopada 2018 r. Cele kształcenia:  Zdobycie komplementarnych umiejętności obsługi samochodów specjalistycznych do czyszczenia Czytaj więcej
 • Podatkowe aspekty funkcjonowania spółek komunalnych - Wrocław, 23 listopada 2018 r. +

 • 1

Newsletter IGWP

Rozwiń aby zapisać się do newslettera

Zapisz się do newslettera IGWP i bądź na bieżąco z informacjami i naszą ofertą.

Poniżej proszę wybrać listy newslettera oraz wpisać e-mail na który będą wysyłane informacje.